Supremin

5 sprawdzonych sposobów na suchy kaszel

Suchy kaszel miał niemal każdy z nas. Wiadomo, że bywa bardzo męczący. Jest uciążliwy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zatem co zrobić żeby skutecznie się go pozbyć? Oto 5 skutecznych sposobów, aby szybko pożegnać suchy kaszel.

1. Nawilżanie
Suchy kaszel często jest nieproduktywny. Aby był mniej dokuczliwy, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. Można do tego celu zakupić profesjonalny nawilżacz powietrza, bądź skorzystać z domowych metod – np. zawiesić mokre ręczniki na kaloryferze.
Nie należy również zapominać o nawilżeniu organizmu od wewnątrz. A więc należy pić co najmniej 1,5 litra dziennie – małymi łyczkami. Najlepiej do tego celu sprawdzi się czysta woda lub napar z ziół.

2. Inhalacje
Można zastosować sposoby domowe – inhalować się parą wodną z dodatkiem olejków antybakteryjnych, bądź ziół. Inhalacje samą parą wodną, bez dodatków innych substancji, też będą pomocne. Jeśli posiadamy w domu specjalny inhalator, bądź nebulizator warto z niego skorzystać. Wystarczy inhalować się solą fizjologiczną, bez dodatków substancji leczniczych. Po zastosowaniu inhalacji łatwiej się oddycha, tym samym objaw kaszlu stanie się łagodniejszy.

3.Bańki
Przez ostatnie lata były zapomniane, ale obecnie coraz częściej wracają do łask. Nie wolno zapominać o tym, że nie w każdym miejscu na ciele można je stawiać. Należy omijać kręgosłup, a także okolice nerek. Odpowiednim miejscem są umięśnione części pleców oraz klatka piersiowa. Stawianie baniek stymuluje układ odpornościowy do działania. A więc dzięki temu szybciej zostają usuwane wirusy i bakterie, które zaatakowały organizm. Zalecane są przy suchym kaszlu, który utrzymuje się długo po przebytej infekcji.

4. Zastosowanie ziół
Zioła takie jak: prawoślaz, dziewanna, porost islandzki, czy podbiał działają powlekająco na błonę śluzową, a więc zapobiegają podrażnieniom gardła przy kaszlu.

5. Środki farmakologiczne
Jeśli żadne domowe metody nie pomagają, watro sięgnąć po preparaty apteczne. Należy jednak pamiętać, aby nie używać środków wykrztuśnych przy suchym kaszlu, szczególnie wieczorem. Warto sięgnąć po leki przeciwkaszlowe, które można również swobodnie stosować na noc. Na rynku dostępnych jest wiele syropów, a także tabletek do ssania o działaniu hamującym kaszel. Najbardziej popularną substancją czynną używaną do powstrzymywania odruchu kaszlu jest cytrynian butamiratu, zawarty w preparatach takich jak: Supremin, Atussan bądź Sinecod. Dobrym rozwiązaniem będzie również wyciąg z babki lancetowatej, bądź syrop prawoślazowy – ich zadaniem jest osłona błony śluzowej gardła i zapobieganie podrażnieniom występującym podczas odruchu kaszlu.