biuro

5 sprzętów niezbędnych w biurze

W każdym biurze powinien znaleźć się sprzęt, którego zadaniem jest ułatwienie pracy, jej usprawnienie. Dzięki komputerom, drukarkom, niszczarkom, bindownicom czy gilotynom praca może być łatwiejsza i przyjemniejsza, wydajna i szybka. Takie urządzenia można kupić za gotówkę, leasingować albo kupić używane. To na jakie się zdecydujemy zależy od charakteru firmy w jakiej doposażamy biura, możliwości finansowych i perspektyw rozwoju.

Komputery – mają ułatwiać pracę, pozwalają łączyć się z siecią, komunikujemy się dzięki nim ze światem, przesyłamy pliki i ważne informacje, liczymy, piszemy – słowem wykonujemy wszelkie czynności, jakie zwykle realizuje się biurach, i to niezależnie od branży w jakiej działamy. Rzecz jasna zestawy komputerowe mogą być mniej lub bardziej rozbudowane. Do urządzeń jakie z pewnością będą wykorzystywane wraz z komputerem zaliczyć można skanery, rzutniki czy drukarki. O nich warto wspomnieć więcej.

Drukarki współpracują z komputerem. Rozwój technologiczny spowodował, że dostępne są dziś równe rodzaje drukarek – od igłowych, laserowych czy atramentowych, po drukarki 3D.
Niemal wszystkie drukarki pozwalają na wysokiej jakości wydruki, także w kolorze. Atrament występuje w 4 kolorach – niebieskim, czarnym, żółtym i purpurowym. Dzięki tuszom fotograficznym bez problemu wydrukować można zdjęcia używając specjalnego papieru w różnych rozmiarach. Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne, łączące w jednym druk, skaner i fax czy kopiarkę.

Ustawa o ochronie danych osobowych wywarła na nas obowiązek niszczenia dokumentów, które zawierają dane osobowe czy poufne informacje. Obecnie w nawet niewielkich firmach znaleźć można niszczarki. Od zakresu prac, jakie przy jej użyciu wykonujemy i dokumentów jakie niszczymy zależy model i wielkość niszczarki. Tańsze z pewnością wystarczą w niewielkich firmach. W korporacjach sprawdzą się tzw. kombajny potrafiące zniszczyć ogromne ilości papierowych dokumentów, płyt CD i innych materiałów wykorzystywanych w pracy. Tradycyjne niszczarki tną dokument w cienkie paski lub ścinki, a odtworzenie dokumentu jest niemal niemożliwe.

Bindownice służą do oprawiania ważnych dokumentów za pomocą grzbietów. Dostępne są różne rodzaje i kolory grzbietów, najczęściej korzysta się z tych plastikowych i drutowych. Tak oprawione dokumenty nie tylko nie zginą, nie pomieszają się z innymi ale i ładnie wyglądają. Wybór bindownicy nie jest prosty – należy zastanowić się jakie grzbiety chcemy wykorzystywać w firmie, ile dokumentów mamy zamiar łączyć za jej pomocą i czy będziemy to robić ręcznie, wykorzystując siłę mięśni czy mają być w pełni elektryczne. Zaletą jest możliwość rozpięcia dokumentów i dołożenia do pliku dowolnej liczby kartek.
Posiadając bindownice warto kupić też laminator – pozwoli ochronić dokument przed zniszczeniem (np. zalaniem). Ważne informacje przechowywane są dość długo – z biegiem lat dane na kartce mogą ulec zatarciu albo papier zblednie i dokument stanie się mało czytelny. Dzięki laminowaniu dokument będzie długo jak nowy. Wystarczy papier włożyć w specjalna folię, włożyć do laminatora i po przepuszczeniu przez szczelinę tworzywo wtapia się i tworzy ochronę dokumentu. Wybierając laminator należy zastanowić się jakie dokumentu (rozmiar papieru) będziemy najczęściej zabezpieczać. Są bowiem laminatory w formacie A4 ale i A3.

Gilotynakojarzy się ze średniowieczną karą śmierci. Dzisiaj urządzenie to ma zupełnie inną funkcję, zwłaszcza w biurach. Dzięki gilotynie łatwo przyciąć na dowolny wymiar, arkusze papieru czy nawet blachy. Nóż docina papier, by łatwiej poddać go dalszej obróbce.
To oczywiście nie wszystkie urządzenia, dzięki którym podniesiemy komfort pracy. Nie można nie wspomnieć o telefonach, dzięki którym mamy stały kontakt ze sobą, używane są nadal faxy, falcerki. To, jakie sprzęty zakupimy zależy od tego, czym się tak naprawdę zajmujemy. Wybór powinna poprzedzić analiza potrzeb.