adamed.expert

6 produktów najlepszych na zdrowy sen

Regeneracja, jakiej nasz organizm zażywa podczas snu, jest nie do przecenienia. Brak snu czy wręcz bezsenność, powodować mogą wiele poważnych chorób, dlatego tak ważne są wieczorne rytuały. Jednym z nich powinno być odpowiednio dobrane jedzenie przed snem, zapewniające, że pływając po krainie Morfeusza nic nie zmąci naszego wypoczynku.

Niestety w kwestii zdrowego snu bardzo często dominują w społeczeństwie błędne przekonania. Za zdrowe przekąski na wieczór błędnie uznawany jest dość powszechnie… alkohol (1), tymczasem jakość snu można w prosty sposób podnieść wprowadzając do diety kilka prostych zasad.

Zdrowe przekąski na wieczór – 6 najlepszych produktów

Wśród produktów wskazywanych jako wpływające na dobry sen wymienić należy przede wszystkim:

1. Mleko z miodem

To chyba najstarszy i najpowszechniejszy sposób na sen jaki jest znany. Badania naukowe wskazują jednoznacznie, że mleko posiada naturalne właściwości uspokajające, które oddziałują nie tylko na ludzi – ale co ciekawe także na zwierzęta. Kubek gorącego mleka skutecznie wycisza organizm i wprowadza w odpowiedni, senny nastrój (2).

2. Węglowodany

Jedzenie na noc wbrew pozorom to zalecana taktyka. Do lamusa już dawno odłożyć należy słynne „ostatnie posiłki do 18”. Kolację zjeść należy najpóźniej na 2-3 godziny przed pójściem do łóżka tak, by zapadania w sen nie zakłócało burczenie w brzuchu. Najlepsze będą przekąski węglowodanowe, jak np. seler naciowy, jaja gotowane na twardo, orzechy, wołowina, serek wiejski, krakersy, ciasteczka ryżowe (4).

3. Magnez

Magnez jest jednym z najważniejszych składników, jakiego należy regularnie dostarczać organizmowi – nie tylko jako jedzenie na noc. Zapewnienie dawki magnezu przed snem (bądź regularnie o innej porze dnia) redukuje negatywne skutki stresu i pomaga w spokojnym zaśnięciu (5). Pokarmy bogate w magnez to np. czarna fasola, brokuły, orzechy, biały chleb (4)

4. Melisa

O tym, że melisa posiada właściwości uspokajające nie trzeba nikogo przekonywać. Wypita na kolację filiżanka naparu z tego zioła skutecznie wycisza i koi nerwy. Melisa posiada także pozytywny wpływ na działanie układu trawiennego, co również ma duże znaczenie podczas dbałości o higienę snu (3).

5. Mięta, rumianek

Także napary z tych ziół posiadają właściwości uspokajające, dlatego też śmiało można zdecydować się na kubeczek herbaty przed pójściem do łóżka (4).

6. Dziurawiec, kozłek lekarski i chmiel pospolity

Ziołowe napary, które idealnie nadają się jako napoje do kolacji, to również herbaty z zawartością dziurawca, kozłka lekarskiego i chmielu. Liczne badania wskazują, że rośliny te posiadają działanie wyciszające i kojące nerwy, skutecznie zatem nadadzą się jako metoda na utrudniającą zaśnięcie bieganinę myśli (3).

Więcej na temat przeciwdziałania bezsenności znajdziesz na: adamed.expert >>

  1. Wichniak A, Poradowska E. Zdrowy sen. Omówienie zaleceń American Thoracic Society 2015. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/wytyczne/139052,zdrowy-sen-omowienie-zalecen-american-thoracic-society-2015. Data dostępu: 19.04.2018.
  2. Kania B, Wrońska D. Peptydy mleka skutecznymi lekami w tłumieniu lęku i stresu u ludzi i zwierząt towarzyszących. Życie Weterynaryjne. 2014;89(11):956-959.
  3. Gibas K., Waligóra J. Skuteczność preparatu roślinnego stosowanego w bezsenności. http://www.leki-i-fakty.pl/node/95. Data dostępu: 27.02.2017.
  4. Kawalec A, Pawlas K. Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu. Probl Hig Epidemiol. 2013;94(1):1-5.
  5. Bojarowicz H., Dźwigulska P. Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health 2012; 47 (4): 433-441.
  6. Gałuszko M., Cubała W., Rola dziurawca w leczeniu depresji. Psychiatria 2005; 2 (2): 93-96.