Akumulatory żelowe

Akumulatory żelowe – charakterystyka

Każdy doświadczony kierowca z pewnością wie, jak istotnym elementem wyposażenia samochodu jest sprawny akumulator. To dzięki niemu możliwe jest odpalenie silnika oraz zasilenie instalacji elektrycznej w energię, pobieraną przez komputer pokładowy, oświetlenie i wiele innych podzespołów. Tradycyjnie akumulatory wypełniane są płynnym elektrolitem – popularną alternatywą stają się akumulatory żelowe. Co warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka akumulatora żelowego?

Pod względem konstrukcji – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej – akumulatory żelowe nie różnią się znacząco od tradycyjnych akumulatorów z płynnym elektrolitem. Ich głównym elementem jest tzw. blok z kwasoodpornych materiałów, mieszczący pozostałe komponenty. Wewnątrz bloku wydzielone są trzy lub sześć cel, stanowiących oddzielne ogniwa. Wewnątrz ogniw montowane są płyty dodatnie i ujemne, oddzielone od siebie specjalnym separatorem. Każda cela produkuje napięcie w wysokości około 2,13V. Działanie ogniw nie jest możliwe bez wypełniającego je elektrolitu, którego zadaniem jest przewodzenie prądu elektrycznego między płytami. Postać elektrolitu to najważniejsza cecha odróżniająca akumulatory żelowe od tradycyjnych.

– „Jak sama nazwa wskazuje, elektrolit w akumulatorach żelowych ma postać bardzo gęstego żelu – mówi przedstawiciel firmy Bat-Profi, specjalizującej się w sprzedaży akumulatorów – Wytwarzany jest on w wyniku zmieszania kwasu siarkowego z krzemionką. Takie rozwiązanie ma bardzo duży wpływ na walory użytkowe akumulatora”.

Zalety akumulatorów żelowych

Zastosowanie innej formy elektrolitu sprawia, że akumulatory żelowe posiadają wiele istotnych zalet. Do najważniejszych należą:

  • Brak możliwości wycieku elektrolitu – to czyni z nich urządzenia w pełni bezobsługowe, elektrolit nie wycieka, nie paruje, a zatem jego poziom wewnątrz bloku nie zmienia się i nie trzeba go uzupełniać
  • Wysoka odporność na wstrząsy, wibracje i wysokie temperatury
  • Możliwość pracy w różnych pozycjach – akumulatory żelowe pracują bezawaryjnie nawet po nachyleniu ich, dlatego idealnie nadają się do pracy w pojazdach, w których takie nachylenia występują często, np. na łodziach.
  • Skuteczność pracy przy niestabilnej sieci zasilającej i częstych rozładowaniach – po rozładowaniu akumulator może odzyskać pełną sprawność.

Zastosowanie akumulatorów żelowych

Akumulatory żelowe znajdują zastosowanie nie tylko w samochodach osobowych. Bardzo powszechnie stosuje się je również do zasilania pojazdów ciężarowych, kamperów, jachtów etc.