Alternatywne inwestowanie

Obecna sytuacja panująca na światowych giełdach nie napawa do pozytywnego myślenia, dlatego też inwestorzy z całego świata poszukują nowych form inwestowania.

W dłuższym rozliczeniu można na nich sporo zyskać, jednakże wymagają najczęściej sporej wiedzy odnośnie tego, co tak naprawdę kupować. Kto może spróbować alternatywnego inwestowania i w jaki sposób? O tym w dalszej części artykułu.

Aktualnie jedną z bardziej popularnych inwestycji alternatywnych jest nic innego, jak zakup wina. Smakosze tego trunku mogą kupić odpowiednie odmiany pochodzącej z najlepszych winnic na świecie, a następnie przechowywać w celach inwestycyjnych. Niemniej jednak, powinni oni znać się na winie i wiedzieć, jakie jego gatunku do inwestycji faktycznie się nadają, gdyż cena jednej butelki może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Inną formą alternatywnego inwestowania może być muzyka, chociaż jest to stosunkowo kosztowna dziedzina. Mowa bowiem o zakupie instrumentów muzycznych, które z czasem zyskają na wartości. Wśród najlepszych do takiej inwestycji sprzętów znajdują się chociażby skrzypce spod znaku Stradivariusa, jakie należą do jednych z najlepszych na całym świecie. Mamy tu jednak do czynienia ze sporym ryzykiem, gdyż ceny takich instrumentów są ogromne, zaś kupców chętnych na ich zakup relatywnie mało.

Nie należy zapominać o artystach, których dzieła sztuki również bardzo dobrze nadają się do alternatywnej inwestycji. Aukcje dzieł sztuki są coraz częściej odwiedzane przez inwestorów, którzy kupują obrazy, rzeźby oraz inne formy artystycznego wyrazu. Takie przedmioty mogą kosztować nawet kilkanaście milionów złotych, w zależności od jego autora oczywiście. Tutaj również trzeba znać się na rzeczy, gdyż te najbardziej wartościowe dzieła są prezentowane w muzeach lub zasilają zbiory prywatnych kolekcjonerów, którzy z kolei niechętnie chcą się z nimi rozstawać.

Wymienione formy alternatywnego inwestowania nie są wszystkimi, z którymi można się spotkać wśród inwestorów. Są one jednak stosunkowo najbardziej popularne i dlatego poświęciliśmy im nieco miejsca w tym artykule. Ogólna zasada alternatywnej inwestycji jest taka, że musimy bardzo dobrze znać się na temacie, w który chcemy inwestować – w przeciwnym razie, ryzyko nieudanej inwestycji bardzo rośnie.