niewidoczne aparaty na zęby

Aparaty na zęby stałe i zdejmowane. Porównanie

Głównym elementem ortodontycznego leczenia wad zgryzu jest zawsze noszenie indywidualnie wybranego/ stworzonego dla pacjenta aparatu na zęby. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: aparaty stałe oraz aparaty ruchome (zdejmowane). W naszym artykule postaramy się Państwu wyjaśnić czym się od siebie różnią oba rodzaje aparatów ortodontycznych oraz w jakich przypadkach można je stosować.

Charakterystyka ruchomych aparatów na zęby

Ten rodzaj aparatów ortodontycznych zbudowany jest z akrylowej płytki oraz z drucianych pętli. Ze względu na specyfikę działania aparatów ruchomych, w odróżnieniu od stałych aparatów na zęby, mogą być one stosowane wyłącznie u małych dzieci, u których nie doszło jeszcze do wyrżnięcia się wszystkich zębów stałych i niestety nie można ich stosować u pacjentów dorosłych. W praktyce aparaty ruchome są więc stosowane tylko u dzieci w wieku od 4 do maksymalnie 11 lat. Przyczyną takich ograniczeń jest to, że budowa wyjmowanych aparatów ruchomych umożliwia korektę jedynie niewielkich wad zgryzu i nie można z ich użyciem dokonywać także większych zmian ustawienia zębów stałych, ich obracania czy przesuwania w łuku zębowym. W takich przypadkach konieczne jest już zastosowanie aparatów stałych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Zaletą aparatów ruchomych jest to, że stosujący je pacjenci nie muszą ich nosić przez cały dzień, a jedynie przez określony okres czasu. Zazwyczaj nosi się je przez kilka godzin w ciągu dnia. Dzięki temu można je bez przeszkód zdejmować w trakcie jedzenia posiłków oraz w trakcie wykonywania zabiegów higienicznych jamy ustnej. Jest to na pewno dużo bardziej wygodne, ale przez to też nie umożliwia osiągnięcia tak spektakularnych efektów leczenia”.

Charakterystyka stałych aparatów na zęby

Najczęściej stosowanym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty stałe. Jak sama nazwa wskazuje, są one przymocowywane na stałe do zębów pacjenta. Leczenie wady zgryzu z ich zastosowanie średnio trwa od 2 do 3 lat i przez cały ten okres założony aparat nie jest zdejmowany. Pacjent natomiast co około 3 tygodnie musi się zgłaszać na wizyty kontrolne do ortodonty w celu sprawdzania, czy udaje się osiągać zamierzone efekty leczenia wady zgryzu oraz w celu dokonywania niezbędnych korekt ustawienia aparatu, a także, w zależności od sytuacji, wzmacniania lub osłabiania nacisku aparatu na zęby.

Stałe aparaty na zęby składają się z kilku elementów: przyklejanych do powierzchni zębów zamków, łączących je łuków ortodontycznych oraz elastycznych ligatur. Tradycyjne stałe aparaty ortodontyczne miały metalowe zamki, które niestety miały negatywny wpływ na estetykę uśmiechu w trakcie leczenia. Dziś coraz częściej stosuje się jednak niewidoczne aparaty na zęby, czyli tzw. aparaty estetyczne. Zastosowane w nich zamki nie są już wykonane z metalu, tylko z materiałów, których barwa jest zbliżona do koloru naturalnych zębów, co sprawia, że założony aparat na zęby nie jest już prawie wcale widoczny.

Niewidoczne aparaty na zęby Invisalign

Połączeniem zalet ortodontycznych aparatów stałych i ruchomych są nowoczesne aparaty, a w zasadzie systemy Invisalign. Tak naprawdę nie są to aparaty na zęby, tylko przezroczyste nakładki, które gwarantują pełną dyskrecję i wygodę stosowania. W trakcie leczenia wady zgryzu z ich zastosowaniem pacjent nie musi już się zgłaszać tak często na wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym tylko od razu otrzymuje pełen pakiet nakładek, które zmienia wraz z postępowaniem leczenia. System Invisalign, podobnie jak stałe aparaty na zęby, umożliwia stopniowe przesuwanie zębów w łuku w ich właściwe miejsce. Co więcej, dzięki wykonaniu modelu trójwymiarowego zgryzu, pacjent już w trakcie planowania leczenia może zobaczyć, jakie będą jego efekty. Może zobaczyć w 3D swój zgryz po jego zakończeniu oraz jaki będzie to miało wpływ na zmianę wyglądu twarzy. Oprócz tego, podczas leczenia noszone nakładki można bez przeszkód zdejmować na czas jedzenia oraz mycia zębów, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko powstawania próchnicy. Z leczenia ortodontycznego z zastosowaniem systemu Invisalign można się poddać wyłącznie w nowoczesnych gabinetach ortodontycznych, m.in. we wspomnianej wcześniej Klinice Stomatologicznej Viscardi w Tychach.