Aranżowanie przestrzeni przy budynku zabytkowym

Jeżeli jesteśmy posiadaczem budynku zabytkowego, warto zadać sobie trochę trudu, aby pozostałe elementy nawiązywały do charakteru budynku.

Może to wynikać z jego specyficznych cech lub elementów architektonicznych. Przeważnie taki problem występuje przy budowie ogrodzeń. Mają one pełnić funkcję użytkową i dekoracyjną. W części przypadków istnieją jeszcze zalecenia konserwatora zabytków co do technik, w jakich muszą być one wykonane. Narzucone tu mamy kolory oraz materiały składowe.

Czy koniecznie musimy zatrudnić kowala?

Takie elementy metalowe często zalecane są w postaci kutych paneli. W części przypadków, po rozmowach z konserwatorem zabytków nadzorującym inwestycje, można skorzystać z usług firm oferujących ślusarstwo artystyczne. Wyroby tak wykonane są tańsze i łatwiejsze do kupienia. Nie różnią się samym materiałem, z jakiego są stworzone a jedynie technikami łączenia, jakie zostały użyte podczas prac. Gotowe produkowane ze stali elementy są spawane i stylizowane na wyroby kute. W ten sposób obie strony rozmów są zadowolone z efektu prac. Łatwiej również dopasować wyroby do obiektu i skrócić czas prac.

Jakie płoty do takich obiektów?

Najczęściej łączy się metal z cegłą, aby stworzyć pasujące elementy architektoniczne. Ogrodzenia stalowe dzięki nowoczesnym technikom malarskim można postarzyć lub dopasować wizualnie do istniejących fragmentów ogrodzeń. Trwałość wynikająca z zastosowanego materiału będzie dobrze postrzegana przez kupującego. Nie potrzebują one zabiegów konserwacyjnych, ponieważ są odporne na opady atmosferyczne oaz na uszkodzenia mechaniczne. Zmienne wymiary każdego z przęseł pozwolą na stworzenie odpowiedniej konstrukcji pasującej do otoczenia.

Co jeszcze można poprawić?

Planując prace nad ogrodzeniami, można wykonać montaż balustrady i poręczy przy wejściu do budynku. W ten sposób stworzymy ciekawy efekt, jeżeli elementy te będą pokrywały się ze stylizacją ogrodzenia. Podkreślą również wejście do budynku jako główny ciąg komunikacyjny. W tym wypadku również należy uzgodnić projekt z konserwatorem zabytków. Po naniesieniu ewentualnych poprawek można przystąpić do pracy nad ogrodzeniem i balustradą przed wejściem do budynku zabytkowego. Stosując metal, mamy pewność trwałości i bezpieczeństwa takich konstrukcji.