SuperHouse.pl

Architektura budynku pasywnego

We współczesnej architekturze istotna jest nie tylko estetyka budynków, ale także oszczędność energii, jaką możemy osiągnąć, stosując się do określonych zasad. Mamy coraz większą świadomość, jak ważne jest zmniejszanie zapotrzebowania na energię, którą zużywamy do ogrzewania dla naszego środowiska. Także rosnące koszty ogrzewania przekonują nas do wyboru budynków pasywnych. Warto zainwestować nieco więcej, by w przyszłości znacznie zaoszczędzić podczas użytkowania budynku.

Zwarta bryła i dobrze zaizolowane ściany zewnętrzne

Dom pasywny pod względem architektonicznym powinna cechować przede wszystkim zwarta bryła. Unikamy skomplikowanych form w taki sposób, by zminimalizować stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do objętości całego obiektu. Dzięki temu mniej ciepła z wnętrza domu ucieka przez powierzchnię ścian. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że dom musi być zbitym sześcianem bez charakteru. Gdy przyjrzymy się istniejącym już domom pasywnym w Polsce, zobaczymy naprawdę ciekawą architekturę, najczęściej w nowoczesnym, industrialnym stylu, choć domy pasywne mogą mieć także bardziej tradycyjny design. Ściany zewnętrzne budynku muszą mieć niski współczynnik przenikania ciepła. Jak mówi nam przedstawiciel firmy SuperHouse.pl z Tarnowskich Gór, by osiągnąć niższy współczynnik przenikania w stosunku do budownictwa tradycyjnego, najlepiej wykorzystać gotowe rozwiązania systemowe. Mamy wówczas pewność, że grubość izolacji będzie odpowiednia.

Okna i dach w domu pasywnym

Ważnym elementem architektury każdego obiektu są też oczywiście okna. Mają one duży wpływ na komfort temperaturowy w domu pasywnym. Okna w domu pasywnym powinny być produkowane na podstawie zaleceń Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt. Zależy nam na redukcji strat ciepła przez przegrody, jakimi są okna. Przeszklenia mogą mieć dużą powierzchnię, jednak są one projektowane tak, by przynosiły zyski z promieniowania słonecznego. Okna powinny być bez nawiewników, profile powinny zapewniać całkowitą szczelność. Równie szczelne muszą być połączenia wszystkich elementów, które wchodzą w skład okna, jak i połączenie okna ze ścianą. Jeśli chodzi o dach budynku pasywnego, warto stawiać na dachy otwarte dyfuzyjnie – pozwalają odprowadzać nadmiar wilgoci, która magazynuje się wewnątrz. Przyczynia się to nie tylko do unikania szkód, które może powodować niewłaściwe odprowadzanie wilgoci, ale także do regulacji zdrowego mikroklimatu w domu. Tu również, podobnie jak w przypadku ścian, warto stawiać na rozwiązania systemowe, jak STEICOuniversal.