499.pl

Armatura grzewcza – przegląd rozwiązań

Obecnie dąży się do coraz bardziej wydajnych, ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska naturalnego, rozwiązań grzewczych. Dlatego też wybór w zakresie armatury grzewczej jest coraz większy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że projektowanie i montaż instalacji grzewczych dla budynków mieszkalnych i nie tylko to zadanie wbrew pozorom bardzo odpowiedzialne.

Największa różnica między starymi a nowymi instalacjami c.o.

Systemy centralnego ogrzewania mają za zadanie dostarczyć energię cieplną za pośrednictwem gorącej wody do poszczególnych elementów grzejnych, które znajdują się w różnych pomieszczeniach danego budynku. Kluczową częścią instalacji centralnego ogrzewania są tym samym urządzenia pozwalające na podgrzewanie wody do określonej temperatury. Klasyczne systemy grzewcze wykorzystują w tym przypadku mechanizm ogrzewania spalinowego. W czasie spalania paliw kopalnych wytwarzana jest energia ciepła, która następnie przekazywana jest do wody będącej jej nośnikiem. Kotły spalinowe zasilane są węglem, gazem lub olejem.

Wady ogrzewania spalinowego

Spalanie paliw tego typu wiąże się jednak z emisją szkodliwych dla środowiska naturalnego gazów. Nie jest też tanie. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że są to źródła nieodnawialne, które w końcu ulegną wyczerpaniu. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne kotły na biomasę, które opalane są granulatem drzewnym w postaci pelletu. Dzięki kotłom tego rodzaju można w dużej mierze ograniczyć koszty eksploatacji systemu centralnego ogrzewania. Dodatkowo obsługa takiego kotła jest o wiele łatwiejsza i mniej obciąża środowisko naturalne. Godne rozważenia są też systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza że ich cena maleje, a dostępność rośnie.

Pompy ciepła

Tutaj coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, takie jak te dostępne w ofercie sklepu 499.pl. W systemach grzewczych zasilanych właśnie w ten sposób, obieg energii odbywa się w kierunku przeciwnym do naturalnego. Urządzenie wykorzystuje energię słoneczną oraz energię magazynowaną w gruncie czy wodzie. Wprawdzie montaż pompy ciepła jest nieco droższy niż klasycznego kotła, ale koszty eksploatacyjne są w tym przypadku znacznie niższe. Jeszcze bardziej ekologiczne są panele fotowoltaiczne, a więc systemy solarne. Kolektory te wykorzystuje się głównie do podgrzewania wody użytkowej. Ich skuteczność uzależniona jest w praktyce od warunków pogodowych. Stosowane są więc raczej jako uzupełnienie innych systemów.