automatyzacja przemysłowa

Automatyka w branży przemysłowej

Automatyka dla dość wielu z nas kojarzy się z automatyczną skrzynią biegów, czyli z czymś co umila nam podróż samochodem i to zwłaszcza w typowych miejskich warunkach.

Wielu z nas też odstrasza budowa tego typu maszyn, bo dla wielu z nas automatyczna skrzynia biegów jest bardzo skomplikowana, choć ludzie którzy dobrze ją poznali i wymieniali w niej olej regularnie to raczej nie doświadczyli tego, że taka skrzynia biegów się psuje. Podobnie jest z automatyczną, czyli z elektroniczną regulacją lusterek i z elektrycznymi szybami. Te mechanizmy, oparte są na silniku elektrycznym i działają dość niezawodnie jak na dzisiejsze standardy i dlatego dla wielu z nas tego typu bajery są obowiązkowym wyposażeniem, bo znacząco zwiększają naszą wygodę. Tego typu elementy mechaniczne i elektryczne produkowane są obecnie na masową skalę i są symbolem tej automatyki która nam towarzyszy w życiu codziennym.

Trochę inaczej jest jeśli chodzi o automatykę w przemyśle. Chodzi tu głównie o maszyny które produkują gotowe śruby ze stalowego drutu dowolnej średnicy. W tym przypadku prasa hydrauliczna automatycznie robi główkę śruby, a inna maszyna działająca ze sporą siłą robi gwint. Tego typu procesem produkcyjnym steruje komputer, który dobrze wie o tym ile śrub powstało podczas jednej zmiany i ile z nich spełnia te najwyższe normy jakościowe. W tym przypadku automatyzacja połączona z komputerem czuwa nad szybkością procesu produkcji i co najważniejsze ma to wpływ na końcową cenę produktu która dzięki automatom jest dość niska. No ale automatyzacja przemysłowa to też automaty składające automatyczne skrzynie biegów w niektórych przypadkach. No bo roboty składające skomplikowane podzespoły mechaniczne są lepsze od człowieka, nie męczą się i co najważniejsze za każdym razem wykonują swoją czynność z dokładnie tą samą dokładnością, czyli pod wieloma względami są lepsze od ludzkich pracowników. No a budowa tego typu maszyn do linii produkcyjnych, to budowa maszyn które mają precyzyjne ramię i za każdym razem w sposób właściwy wykonują swoje. Mają one lepsze ruchy od dłoni człowieka i co najważniejsze takie ramię robota lakierniczego lepiej nanosi farbę na dany element od ludzkiego pracownika, bo wykonuje swoje, czyli to wzorowo wyprodukowana maszyna, która rozpyla farbę zgodnie z wytycznymi programu komputerowego.