Diagnostyka laboratoryjna

Jakie badania profilaktyczne po 40 roku życia warto zrobić?

Wraz z wiekiem nasz organizm jest coraz bardziej obciążony. Intensywny tryb życia, różnego typu używki, oraz procesy starzenia, jakie w nim zachodzą, powodują, że człowiek po 40 roku życia staje się bardziej narażony na różne choroby i dolegliwości. By móc im przeciwdziałać warto zrobić badania diagnostyczne, które wykażą, na jakie zaburzenia jesteśmy najbardziej narażeni.

Magiczna granica – dlaczego nasze ciało się zmienia po 40?

Ciało każdego z nas to nie są maszyny nie do zdarcia. Geny, środowisko, poziom opieki medycznej, a przede wszystkim tryb życia mają wpływ na tempo starzenia się i „zużywania” naszego organizmu. Wymienione wyżej czynniki mają wpływ na tzw. bazę zdrowotną człowieka, która u każdego jest inna, od niej zaś zależy tempo procesów starzenia się, a także możliwość pojawianie się różnych chorób właśnie po 40. Dlaczego właśnie ten wiek stanowi tę magiczną granicę?

Lekarze i naukowcy już jakiś czas temu zaobserwowali, że koło 40 roku życia dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych oraz zmian hormonalnych, które zachodzą zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W efekcie w ciele zaczynają się liczne procesy zwyrodnieniowe, między innymi: miażdżyca, osteoporoza, czy reumatyzm.

W tym wieku wzrasta znacznie ryzyko zachorowania na takie choroby jak:

 • miażdżyca tętnic wieńcowych,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nowotwory,
 • zaburzenia trawienia.

Dlatego przekraczając magiczną granicę 40 lat, trzeba pamiętać o regularnej diagnostyce.

Diagnostyka laboratoryjna dla kobiet i mężczyzn po 40 roku życia

Bilans dla kobiet i mężczyzn po 40 roku życia obejmuje zarówno sprawdzenie wyników krwi, jak i analizę innych parametrów podczas spotkania z lekarzem. Są to między badania antropometryczne, takie jak waga, wzrost i obwód pasa, a na ich podstawie wyliczane jest BMI, dodatkowo pomiar ciśnienia tętniczego oraz przeprowadzenia szczegółowego wywiadu.

Niezbędna jest również diagnostyka laboratoryjna krwi https://www.dcg.wroclaw.pl/diagnostyka-laboratoryjna-wroclaw obejmująca:

 • badanie ogólne moczu,
 • OB. i CRP,
 • morfologia krwi,
 • poziom glukozy na czczo,
 • elektrolity,
 • lipidogram,
 • próby wątrobowe,
 • mocznik i kreatyninę,
 • kwas moczowy,
 • TSH,
 • kał na obecność krwi utajonej.

Dodatkowo po 40 roku życia warto wykonać USG jamy brzusznej, EKG, oraz badanie okulistyczne i odwiedzić dermatologa w celu skontrolowania znamion barwnych i wyeliminowania zagrożenia nowotworem skóry.

Specjalistyczne badania profilaktyczne dla kobiet 40+

Profilaktyka dla kobiet po 40 roku życia obejmuje szereg badań pod kątem chorób, na które jesteśmy szczególnie narażone.

Dlatego diagnostyka laboratoryjna powinna być rozszerzona o takie badania jak:

Poziom FSH – hormon wydzielany przez przysadkę mózgową jest odpowiedzialny za liczne procesy zachodzące w kobiecym ciele, między innymi prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego i regularne miesiączkowanie.

Poziom prolaktyny – hormonu biorącego udział w regulacji cyklu miesiączkowego.

Osteokalcytyna – to białko, które stanowi niezbędny element w tworzeniu tkanki kostnej i chrzęstnej, jego poziom umożliwia ocenę metabolizmu kostnego i wykrycie zaburzeń, jakim jest osteoporoza.

Markery nowotworowe – markery to związki charakterystyczne dla niektórych typów nowotworów CA 125* jest związany z rakiem jajnika, CA 15-3* zaś pojawia się przy nowotworze piersi.

Dodatkowo Panie powinny regularnie, raz na rok chodzić na badania ginekologiczne i mieć pobieraną cytologię, oraz pamiętać o USG piersi lub mammografii.

Jakie badania powinni zrobić panowie po 40 roku życia?

Panowie po 40 również mają opracowany specjalny zestaw badań dla dojrzałych mężczyzn, który umożliwia wykrycie poważnych zagrożeń związanych z nowotworami, czy zaburzeniami hormonalnymi. Obejmuje on diagnostykę laboratoryjną krwi rozszerzoną o:

P SA całkowity – to swoisty antygen sterczowy wytwarzany w gruczole krokowym, jego podwyższony poziom świadczy o zapaleniu gruczołu krokowego lub rozwoju nowotworu.

Testosteron – stanowi podstawę diagnostyki hormonalnej u mężczyzn. Wraz z wiekiem jego poziom spada, powodując wiele schorzeń oraz przyczyniając się do spadku libido i sprawności seksualnej, a także ogólnego stanu fizycznego i psychicznego.

Warto również pamiętać, że osoby, u których w najbliższej rodzinie występowały przypadki nowotworów, są obciążone genetycznie, a wystąpienie raka jest większe. W takiej sytuacji należy szczególnie pamiętać o regularnych badaniach piersi oraz kolonoskopii, w celu wczesnego wykrycia nowotworu.