Bezpieczeństwo w pokoju dziecka

Remontując dom lub wykańczając mieszkanie dla naszej rodziny, z pewnością przychodzi moment na to, aby stworzyć przytulne miejsce dla naszego dziecka.

W tym wypadku, bardzo istotny jest wybór odpowiednich materiałów, jakie zostaną w takim pomieszczeniu wykorzystane. Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja takiego pomieszczenia, która wpływa na bezpieczeństwo podczas zabaw naszej pociechy. Na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju dla dziecka? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Idąc zgodnie z krokami remontowymi, pierwszą ważną kwestią jest wybór odpowiedniej farby do ścian. Można wykorzystać popularne farby ekologiczne oraz posiadające rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. To bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli nasze dziecko cierpi na uczulenie alergiczne. Wybierając taki produkt z wspomnianym atestem mamy pewność, że spełnia bardzo restrykcyjne wymogi odnośnie substancji w nim zawartych. Takie farby nie zawierają związków mogących powodować uczulenie, a więc rozpuszczalniku oraz amoniaku. Kierujmy się podobnymi zasadami, jeżeli pragniemy zakupić farby dekoracyjne w celu pomalowania elementów umeblowania pokoju.

Jeżeli pokój naszego dziecka znajduje się na poddaszu, to bardzo ważny jest odpowiedni wybór okien dachowych. Są one bardzo specyficzne, gdyż przepuszczają nawet do dwóch razy więcej światła niżeli standardowe okna ścienne. Odpowiednie doświetlenie pokoju dziecka pełni bardzo ważną rolę, o czym jako rodzice nie powinniśmy zapominać. Światło słoneczne zapewnia odpowiednie funkcjonowanie oraz rozwój naszej pociechy, więc należy zapewnić odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia, w którym będzie ono spędzać najwięcej czasu.

Ostatnim elementem wykańczania pokoju dziecka są oczywiście meble. W naszym kraju istnieją przepisy regulujące produkcję mebli dziecięcych, jednakże odnoszą się one tylko i wyłącznie do mebli niemowlęcych oraz tych produkowanych na potrzeby szkół i przedszkoli. Pozostałe meble nie są już objęte specjalnymi uwarunkowaniami, dlatego warto samemu sprawdzić, czy dany producent odpowiednio zadbał o bezpieczeństwo. Najlepszym dowodem będą odpowiednie certyfikaty i atesty, wśród których można wyróżnić oznaczenie CE oraz dokumenty potwierdzone przez Państwowy Zakład Higieny.