blacha trapezowa

Blacha trapezowa – budżetowe pokrycie dachu

Coraz popularniejsza blacha trapezowa to bardzo budżetowe i jednocześnie wysokiej jakości pokrycie dachu domu, budynku gospodarczego lub przemysłowego. Z powodzeniem jest w stanie zastąpić równie popularną, ale za to droższą blachodachówkę. W końcu budując dom chcemy to zrobić jak najniższym kosztem, jednak z zachowaniem wysokich standardów materiałów użytych do tego celu. W tym artykule przybliżymy ci zalety, które płyną z położenia na dach blachy trapezowej.

Blacha trapezowa – zalety tego pokrycia na dach

Nie podlega dyskusji, że pierwsza zaleta blachy trapezowej to jej niska cena. Poza tym, nie jest ona adekwatna do jakości. Co przez to rozumiemy? Mocna blacha trapezowa wytrzyma każde niekorzystne warunki pogodowe, gradobicie czy wichurę oraz inne uszkodzenia, mogące powstać mechanicznie. Jakość jest więc dużo wyższa niż cena blachy.

Jeśli zdecydujemy się na nieco droższą wersję blachy trapezowej, czyli powlekaną, zyskujemy również jej wysoką antykorozyjność, co w przyszłości przedłoży się na dłuższą trwałość blachy oraz minimalne potrzeby jej konserwacji. Nie zapominajmy również o niewątpliwej zalecie blachy, jaką jest szybki sposób jej montażu. To sprawia, że jest nie tylko budżetowa i ekonomiczna, ale i bezproblemowa, jeżeli chodzi o instalację.

Blacha trapezowa – łatwa w obsłudze

Dosłownie tak można powiedzieć o blasze trapezowej. Jak już wspomnieliśmy wyżej, wymaga naprawdę niewiele. Nie możemy jednak całkowicie wyeliminować prac kosmetycznych na pokryciu z tego materiału. Co najmniej raz w roku powinno się sprzątnąć z dachu pozostałości po liściach lub śniegu i oczyścić również rynny.

Jaki dach może zdobić blacha trapezowa?

Z uwagi na to, że jest to materiał o małym wymaganiach i niskiej cenie, może również mieć wady. Taką niewątpliwie jest niemożność położenia jej na więźbie dachu o skomplikowanej formie oraz zbyt ostrych kątach. Poza tym blacha trapezowa może przeszkadzać domownikom na poddaszu, podczas ulewnych deszczów lub gradobicia. Nie ma izolacji dźwiękowej, ale tą możemy stworzyć za pomocą ocieplenia dachu i choć odrobinę zmniejszyć niedogodności.

Jeśli więc twój dom nie nadaje się do pokrycia go tym materiałem, z pomocą przyjdzie ci blachodachówka. Dostępna jest w formie arkuszy lub modułów, więc z pewnością nada się na dach domu o różnorakiej bryle i różnych kątach nachylenia. Warto jednak wspomnieć, że blachodachówka potrzebuje więcej uwagi, jeśli chodzi o konserwację, a sam jej montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Finalnie wszystko zależy od wariantu blachodachówki, który wybierzemy.