Jakie bramy warto montować w garażu?

Brama jest nieodzownym elementem garażu. Używamy ich kilka razy dziennie, dlatego powinny być nie tylko bezpieczne, ale także wygodne w użyciu.

Jest to również dobre, jeśli nie potrzebujemy dużo miejsca, aby je otworzyć. Warto wiedzieć, które bramy garażowe są obecnie najbardziej popularne i czym należy się kierować, wybierając odpowiedni model. Minimalne wymiary bramy garażowej muszą mieć odpowiednią szerokość i wysokość. Oczywiście, brama powinna być dostosowana do wymiarów otworu garażu, ale jeśli konstrukcja garażu jest przed nami, warto rozważyć jej wykonanie pod nieco większą bramą garażową.

Dzięki temu unikniemy problemów z wejściem i wyjściem garażu, a także zminimalizujemy ryzyko zadrapania samochodu. Tradycyjne dwuskrzydłowe bramy należą już do przeszłości. Głównie ze względu na niezbyt wygodny sposób otwierania i zamykania, który wymaga ręcznej obsługi każdego skrzydła osobno. Ponadto, otwarcie skrzydeł jednej z tych bram wymaga dużej wolnej przestrzeni przed garażem, co w przypadku niewielkiego wejścia stanowi znaczną przeszkodę. Miejsce tych bram garażowych coraz częściej zajmują wygodniejsze w obsłudze bramy roletowe. Możemy z łatwością wybrać dla nich siłowniki, które pozwalają je otworzyć bez wychodzenia z samochodu. Bramy te są dostępne w różnych rozmiarach i rodzajach, dzięki czemu z łatwością znajdziemy model odpowiedni do wielkości garażu lub wyglądu domu. Wymagają one jednak dużej przestrzeni nad nadprożem.

Nie są też tak popularne, głównie ze względu na cenę. Z kolei bramy uchylne są dobrze sprawdzonym typem bramy garażowej. Jej atutowym elementem jest skrzydło, które porusza się na specjalnych rolkach znajdujących się wewnątrz garażu. Chociaż skrzydło takiej bramy waży trochę, nie wymaga dużej siły, aby go otworzyć, ponieważ mechanizm bramy ma sprężyny ułatwiające obsługę. Podczas otwierania takiej bramy skrzydło ukrywa się pod dachem garażu, dlatego nie należy umieszczać elementów, które mogłyby zakłócić jej działanie. Jeśli garaż ma być ogrzewany, należy zwrócić uwagę na izolowane bramy garażowe. Izolowane bramy będą skuteczną barierą dla zewnętrznego źródła ciepła. Wiele typów bram można izolować termicznie, mocując piankowy styropian lub piankę poliuretanową.