celulozy

Celuloza jako materiał izolacyjny budynków pasywnych

Wełna celulozowa to bardzo dobry materiał izolacyjny, który jest przyjazny środowisku oraz tworzy zdrowy i bezpieczny dom. Jej użycie pozwala stworzyć zdrowy mikroklimat pomieszczeń. Wykorzystywany jest do ociepleń zarówno ścian, jak i poddaszy użytkowych oraz nieużytkowych w domach jedno- i wielorodzinnych. Jak powstaje celuloza i jaka jest jej rola w budownictwie domów pasywnych?

Czym jest wełna celulozowa?

Jest to sypki materiał izolacyjny, który wytwarzany jest w wyniku recyklingu papieru gazetowego. Papier ten jest sortowany, a następnie rozdrabniany, aż do momentu uzyskania sypkich płatków lub włókien. Następnie impregnuje się go solami boru, co powoduje, że wełna celulozowa uzyskuje wysoką klasę reakcji na ogień, a także ponad 50 lat trwałości użytkowej.

„Jest to ekologiczny materiał izolacyjny najczęściej wykorzystywany do ociepleń ścian i poddaszy użytkowych oraz nieużytkowych w domach jedno- i wielorodzinnych, szczególnie w budownictwie pasywnym. Zarówno materiał, jak i proces jego wytwarzania jest ekologiczny oraz energooszczędny” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów o konstrukcji drewnianej.

Materiał instalowany jest metodą wdmuchiwania. Polega to na tym, że wełna celulozowa rozdrabniana jest przez specjalistyczne maszyny do wdmuchiwania izolacji, a następnie wtłaczana jest pod ciśnieniem w przygotowane wcześniej przegrody, dzięki czemu uzyskujemy dużą dokładność i szczelność wykonania izolacji. Co ważne, budynki ocieplone wełną celulozową są przyjazne nie tylko ich użytkownikom, ale i środowisku.

Rola wełny celulozowej w budowie domów pasywnych

Ocieplenie domu pasywnego za jej pomocą reguluje poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń. Wełna celulozowa wychwytuje parę wodną, co wpływa pozytywnie na mikroklimat oraz zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów w pomieszczeniach. Ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła oraz wysoką zdolność tłumienia dźwięków. Dzięki niej możemy oszczędzić energię, potrzebną do ogrzewania domu zimą i klimatyzacji pomieszczeń latem. Dla uzyskania parametrów domu pasywnego powinniśmy wykonać pod dachem izolację z ok. 30 cm warstwy celulozy. Przegrody zewnętrzne domu pasywnego muszą być maksymalnie szczelne oraz pozbawione mostków termicznych. Ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Aby osiągnąć taki współczynnik, należy zastosować ścianę warstwową docieploną. Celulozowe materiały izolacyjne zdobywają coraz większą popularność, przede wszystkim dzięki niezaprzeczalnemu i pozytywnemu wpływowi na środowisko oraz dzięki swoim właściwościom termicznym.