Narty freeride

Charakterystyka jazdy poza wyznaczonymi trasami

Bardzo wiele osób, które chce się nauczyć jazdy na nartach marzy o tym, aby robić to poza wyznaczonymi trasami. Właśnie taki rodzaj jazdy sprawiłby im największą radość, a do tego umożliwiłby przeprowadzanie treningów z dala od tłumów ludzi i dobrze znanych (a czasem wręcz nudnych) tras utwardzonych. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że do takiej jazdy trzeba się odpowiednio przygotować – zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i jeśli chodzi o umiejętności. W przeciwnym razie można się szybko zniechęcić, albo co gorsza – zrobić sobie krzywdę.

Specjalne narty typu freeride

Do jazdy poza trasami najlepsze będą narty typu freeride. To dedykowany rodzaj nart na takie ścieżki, które charakteryzują się niską wagą (a więc są wyjątkowo lekkie) oraz szerszym profilem, który poprawia stabilność w każdych warunkach. Z takimi nartami będzie się nam dobrze jeździło zarówno w miękkim puchu śnieżnym jak i po utwardzonej, wyznaczonej trasie. Jeśli jednak chcielibyśmy „pojechać, gdzie nas oczy poniosą” – taki sprzęt nam to umożliwi. Narty freeride są znacznie bardziej wytrzymałe od zwykłych, standardowych nart – w końcu mają służyć w różnych warunkach, nieraz bardzo ekstremalnych. Są wobec tego twardsze, ale i dłuższe, dzięki czemu w puchu śnieżnym się nie zapadają. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt możemy pomyśleć o technice i specyfice jazdy w terenie.

Ważne umiejętności techniczne

Jak łatwo sobie wyobrazić, jazda poza przygotowanymi i utwardzonymi trasami jest znacznie trudniejsza i wymaga już od nas określonych umiejętności, które trzeba wyćwiczyć, albo przynajmniej mieć świadomość tego, czym charakteryzuje się taka jazda w terenie. Aby jeździć poza trasami potrzebna jest także bardzo dobra kondycja i wytrenowanie, ponieważ stanowi to dla organizmu większy wysiłek niż prosty zjazd drogą utwardzoną. Oczywiste jest też, że poza trasami sprawdzą się głównie narciarze o sporym doświadczeniu w jeździe – w terenie niejednokrotnie to nie my decydujemy o tym, kiedy trzeba wykonać skręt czy slalom – wymusza to na nas ukształtowanie terenu.