na zaparcia

Co jest najskuteczniejsze na zaparcia?

Każdy chociaż raz musiał zmierzyć się z problemem, jakim są zaparcia. Niemożliwość wypróżnienia się, nabrzmiały brzuch, gorsze samopoczucie – to główne konsekwencje zaparć. Jakie działania profilaktyczne najlepiej podejmować, by do nich nie dopuszczać oraz co zrobić w sytuacji, gdy pojawią się, a my będziemy chcieli jak najszybciej się ich pozbyć? Co najlepiej stosować na zaparcia?

Zaparcie: charakterystyka, przyczyny

Wbrew pozorom o zaparciach nie mówimy w momencie, gdy wypróżniamy się mniej niż raz dziennie; norma przekroczona zostaje dopiero od upłynięcia trzech dni od ostatniej wizyty w toalecie w celu wydalenia resztek pokarmu w postaci kału. Należy jednocześnie pamiętać, że wypróżnianie się co trzy dni przez dłuższy czas również powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie, zwłaszcza, jeśli towarzyszą temu bóle brzucha i wzdęcia. Jeśli chodzi o przyczyny zaparcia, to niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie od razu ustalić, dlaczego nie możemy się wypróżnić. Do przyczyn zaparć zalicza się zarówno złą dietę jak i nadmierne przyjmowanie niektórych rodzajów leków (zwłaszcza leków przeciwbólowych), anomalia w budowie układu pokarmowego, niedoczynność tarczycy, problemy z przemianą materii, problemy neurologiczne, a także zwykły stres, zbyt małą ilość wody wypijanej dziennie czy wreszcie mało aktywny tryb życia. Ważna jest jak najszybsza identyfikacja problemu, tak, by można było skutecznie zlikwidować przyczynę zaparć i powrócić do regularnego rytmu wypróżniania się.

Co na zaparcia?

Co jednak najlepiej działa na zaparcia i po co warto sięgnąć? W pierwszej kolejności warto sięgnąć po niektóre produkty spożywcze, które pobudzą jelita do intensywniejszej pracy. Mowa np. o suszonych śliwkach, rodzynkach, nasionach lnu czy nasionach słonecznika. W razie niepowodzenia można sięgnąć po delikatne środki przeczyszczające i wspomagające proces wypróżniania się. Należy jednak pamiętać, by nie stosować tych preparatów zbyt często; znacznie lepiej skupić się na przyczynie nawracających zaparć i w miarę możliwości – zlikwidować ją.