system CRM

Co to jest system CRM

Firma musi dbać o swoich klientów. Stali odbiorcy zapewniają przedsiębiorstwom dobrą sytuację finansową. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy przywiązują dużą wagę do poziomu jakości obsługi swoich odbiorców. Nie tylko liczy się dobra oferta, odpowiednie przeszkolenie pracowników, ale również pomocne są indywidualnie dobrane narzędzia, takie jak system CRM.

Czym jest system CRM?

CRM to system, który z angielskiego Customer Relationship Management można przetłumaczyć na Polski; System, który pozwala zarządzać relacjami z odbiorcą. Pomimo tego, że korzystanie z takiego narzędzia daje bardzo dobre efekty, powinien być on dopełnieniem wszelkich innych działań, które mają na celu zawiązanie jak najlepszych relacji z klientem. Dopiero, kiedy pozostałe metody związane z dbaniem o klienta, będą funkcjonować prawidłowo, wtedy z systemu CRM firma ma najwięcej pożytku. Szukasz niezawodnego systemu CRM online zgodnego z RODO – sprawdź system CRM o wfirma.pl

Jak dostosować system CRM do potrzeb firmy?

Korzystając z systemu CRM, można dostarczyć firmie bezcennych informacji o klientach, zarówno o tych stałych odbiorcach, nowych, jak i tych potencjalnych. Jest to możliwe dzięki temu, że funkcjonowanie takiego systemu w dużej mierze opiera się na wprowadzaniu nowych danych do istniejącej bazy. Niewątpliwą zaletą tego narzędzia jest to, że informacje można w łatwy sposób kategoryzować. Dzięki temu bez trudu uda się je odnaleźć w gąszczu innych zapisanych danych. Może to mieć znaczenie na przykład wtedy, gdy ma się bezpośredni kontakt z klientem, bądź też rozmawia się z nim przez telefon. Im szybciej uda się znaleźć informacje o jego preferencjach dotyczących produktów, czy usług, tym obsługa klienta stanie się bardziej efektywna.

Najczęściej używane moduły w systemie CRM

W związku z tym, że system CRM przypomina wielką bazę danych, można w nim wyróżnić niektóre moduły, które najczęściej tworzy się na potrzeby podniesienia poziomu obsługi klienta. Przede wszystkim moduł Konto, czyli zbiór podstawowych informacji o odbiorcy, takich jak dane teleadresowe, nazwa przedsiębiorstwa, numer NIP, czy uwagi. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie może przypisać danych osób do żadnej grupy klientów, wtedy może wpisać dane teleadresowe i inne niezbędne informacje o takich osobach w module Potencjalni Klienci.

Bardzo ważne moduły z punktu widzenia przedsiębiorcy mogą być Działania i Kontrakt. W module Działania pojawiają się dane dotyczące m.in. wszelkich spotkań, rozmów, czy wiadomości e-mailowych przesyłanych klientowi, bądź otrzymywanych od odbiorcy. Natomiast Kontrakt to moduł, w którym znajdą się podpisane umowy, załączone aneksy itp. By opracować dogodną strategię sprzedaży swoich usług i produktów, bardzo istotnym modułem jest ten o nazwie Szanse sprzedaży. Są w nim gromadzone informacje, które mogą wpłynąć na decyzje klienta, który po jednej z przeprowadzonych z nim rozmów zdecyduje się skorzystać z oferty firmy.

Modułów może być znacznie więcej. Oprócz wymienionych często też korzysta się z takich, do których można przypisać materiały sprzedażowe, bądź też takie, gdzie będą gromadzone informacje o poczynaniach konkurencji. Przydatnym modułem jest też ten, w którym zawiera się wszelkie listy marketingowe, zarówno te, które są stałe, jak i te, z jakich korzysta się w danym okresie.