Nadwozie poszczególnych samochodów ciężarowych może różnić się pod względem konstrukcji, kształtu, wymiaru czy przeznaczenia. Sprawdź, jakie są jego składniki.

Z czego składa się nadwozie ciężarówki?

Nadwozie ciężarówki jest uzależnione od rodzaju samochodu ciężarowego, ponieważ jego forma musi być właściwa dla techniki budowy pojazdu i technologii transportu. W przypadku ciężarówek można mówić o kilku kategoriach: samochodach transportujących ładunki neutralne, chłodnicze, niebezpieczne, ponadgabarytowe, sypkie oraz ciekłe. Z tego względu nadwozie poszczególnych ciężarówek może różnić się pod względem konstrukcji przestrzennej, kształtu, wymiaru, cech struktury oraz przeznaczenia.

Składniki nadwozia samochodu ciężarowego

„Nadwozie ciężarówki nie jest jednolitym elementem – składają się na niego dwie niezależne części, czyli część ładunkowa (przyczepa, naczepa, furgon) oraz kabina kierowcy” – wyjaśnia właściciel firmy Rozruch, która oferuje m.in. różnego rodzaju części do naczep.

Wyróżnić można:

  • nadwozie skrzyniowe – zamknięta forma nadwozia z przykryciem dachowym,
  • nadwozie wymienne – stosowane najczęściej w transporcie kombinowanym, do jego łączenia i rozłączania nie trzeba używać specjalnych technicznych środków pomocy.

Rodzaje nadwozia w ciężarówkach

Najpopularniejszym rodzajem nadwozia w samochodach ciężarowych jest plandeka, czyli pokrycie pojazdu, umożliwiające ładowanie dużych grup towarów (wymagających ochrony przed wpływem czynników atmosferycznych) zarówno z tyłu, jak i z góry i z boku.

Często wykorzystywana jest także naczepa firanowa (kurtynowa), która kryta jest plandeką, tzw. tautliner. Cechuje się ona korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości i wszechstronnością – służy bowiem do przewozu wszystkiego, ale najczęściej używana jest do transportu towarów długich, które można załadować z góry lub z boku. Do zabezpieczenia takiego ładunku stosuje się: pasy transportowe, łańcuchy mocowane do elementów środka transportowego, napinacze, kątowniki plastikowe lub stalowe, maty gumowe zabezpieczające przesuwaniu się ładunku, a także tylną łatę (stopbar).

Innym rodzajem naczepy jest jumbo, która charakteryzuje się zróżnicowanym poziomem podłogi. Koła o małej średnicy pozwalają obniżyć główną cześć podłogi, dzięki można na niej transportować wielkie, choć relatywnie lekkie ładunki. Typowe naczepy jumbo 13,6 m długości, a ich ładowność wynosi nawet do 30 ton.

Szczególnym rodzajem naczepy jest chłodnia, która posiada zabudowę, w której można utrzymać określoną temperaturę (od -30°C do +30°C). Jest to możliwe dzięki agregatowi chłodniczemu znajdującemu się na ściance czołowej. Agregatu nie posiada natomiast izoterma, w której można utrzymać daną temperaturę przez określony czas, ale nie można ogrzać ani schłodzić przestrzeni naczepy.

Do przewozu materiałów sypkich lub kawałkowych (piasek, grys, węgiel) idealnie nadaje się wywrotka, czyli otwarte nadwozie ciężarówki, które posiada skrzynię ładunkową przechylaną do tyłu lub na bok, co sprawia, że możliwy jest samoczynny rozładunek.

Rodzajem nadwozia ciężarówki może być także sama skrzynia, w której można transportować ładunki masowe (najczęściej do branży budowlanej). Ma na formę otwartą, rozładunek odbywa się górą, ale istnieje możliwość odblokowania zamków burt, aby po przechyleniu skrzyni na bok oraz do tyłu wyładować materiał sypki.