Część zamienna może generować wielkie wydatki

Pojazdy przyzwyczaiły nas do tego, że niestety stosunkowo często ulegają różnego rodzaju awariom lub usterkom.

Niektóre z nich są bezpośrednio związane z czynnościami eksploatacyjnymi, zaś inne wręcz przeciwnie. Części zamienne do samochodu bywają niekiedy bardzo drogie i jeżeli auto ma już swoje najlepsze lata za sobą, to ich koszt może sięgać nawet 70% wartości samochodu.

Z reguły części do większości znanych marek mieszczą się w pewnym przedziale, który jest charakterystyczny dla klasy danego pojazdu oraz oczywiście roku, w którym został wyprodukowany. Zasada jest taka, że im pojazd jest starszy, tym więcej dostępnych jest części zamiennych, używanych bądź regenerowanych, dzięki którym koszt naprawy zostaje zredukowany. Naturalnie, jeżeli wybieramy autoryzowany serwis jako miejsce naprawy pojazdu, to musimy liczyć się z nieco większymi kosztami, ale również dużym profesjonalizmem.

Istnieje jednak pewna grupa wyjątków, czyli pojazdów niekoniecznie niszowych, których standardowa naprawa może kosztować niewspółmiernie dużo. Mogą to być kwoty niekiedy iście astronomiczne, chociaż są one uzależnione również od wielu innych czynników, jak chociażby ubezpieczenia samochodu, które może te ceny nieco zredukować. We wspomnianej grupie znajdują się z pewnością japońskie diesle, w których wymiana sprzęgła wraz z kołami dwumasowymi może stanowić spory wydatek. Każdy serwis samochodowy posiada bardzo podobne ceny w tej kwestii, więc wielkich różnic w kwotach raczej nie będzie. Na pewno trzeba wspomnieć również o autach mało popularnych oraz luksusowych, do których części są bardzo drogie, gdyż jest ich po prostu mało. Przykładowy remont zawieszenia w Audi A8 D3 może kosztować nawet blisko 20 tysięcy złotych.

Wniosek płynący z tego artykułu jest dosyć prosty – jeżeli planujemy zakup używanego pojazdu, to warto zawsze przemyśleć najgorszy scenariusz. Jeśli będziemy w stanie wybrnąć finansowo z takiej sytuacji, to możemy sobie pozwolić na taki pojazd. W przeciwnym wypadku, zalecamy poszukanie innego pojazdu, który będzie zdecydowanie tańszy w eksploatacji oraz ewentualnej naprawie.