meble z litego drewna

Częste błędy przy wyborze mebli

Zakup mebli to poważna decyzja, która zaważy na estetyce wnętrza i komforcie jego użytkowania. Nieodpowiednio dobrane meble mogą sprawić, że dane pomieszczenie będzie się źle prezentowało, a przebywanie w nim stanie się wątpliwą przyjemnością. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli i jakich błędów należy unikać dokonując takiego zakupu?

Ładny nie znaczy idealny

Nie da się ukryć, że wygląd mebli to jedno z głównych kryteriów wyboru wyposażenia do domu. Sprzęty wpływają na estetykę całego wnętrza, dodają mu charakteru i podkreślają jego styl, a także sprawiają, że chętnie przebywamy w danym pokoju. Nie oznacza to jednak, że zawsze powinniśmy wybierać meble, które najbardziej nam się podobają. Przede wszystkim należy bowiem zwrócić uwagę, w jakim stylu urządzone jest dane wnętrze i zgodnie z tym je umeblować. Liczy się tu kolorystyka, wzornictwo, faktury i gatunki materiałów, np. konkretne rodzaje drewna. Przypadkowo dobrane meble, chociaż w naszej ocenie ładne, nie zawsze będą pasowały do danej aranżacji. Możemy oczywiście pokusić się o stworzenie wnętrza eklektycznego, ale wymaga to sporych umiejętności projektowania i planowania przestrzeni. Częstą pułapką w kontekście kupowania mebli ładnych, ale niekoniecznie pasujących do aranżacji, jest podążanie za aktualnymi trendami. Warto bowiem pamiętać, że komoda, która dobrze wygląda w innym mieszkaniu czy w katalogu wnętrzarskim, niekoniecznie sprawdzi się w naszym salonie.

Rozmiar ma znaczenie

Jeśli już znajdziemy mebel, który stylem odpowiada naszym preferencjom i aranżacji naszego mieszkania, zwróćmy uwagę na jego rozmiar. Przykładowo zbyt duża szafa, rozbudowany regał czy ogromny stół, chociaż wygodne w użytkowaniu i efektownie się prezentujące, mogą zdominować przestrzeń i przytłoczyć pokój, a do tego utrudniać jego optymalne zagospodarowanie. Z kolei zbyt duża ilość niewielkich mebli zagraci wnętrze. Zanim więc dokonamy zakupu mebli, warto dokładnie wymierzyć pomieszczenie i zaplanować jego aranżację.

Co jeszcze?

Jakie inne błędy popełniamy wybierając meble do domu?

„Często zdarza się, że źle dobieramy kolor mebli do rozmiarów pomieszczenia. – Mówi przedstawiciel firmy Meble K&D. – Ciemne meble przytłaczają i optycznie zmniejszają wnętrze, dlatego do niewielkich pomieszczeń, np. sypialni czy kuchni, warto wybierać jasne kolory wyposażenia”.

Kolejną kwestią jest przedkładanie wyglądu nad funkcjonalność. Nawet najlepiej prezentujący się mebel nie sprawdzi się w danym pomieszczeniu, jeśli nie będzie nam się z niego wygodnie korzystało. Przykładem może tu być wybór obić z nieoddychających materiałów, które chociaż dobrze wyglądają, to jednak powodują dyskomfort. Następny błąd to usilne poszukiwanie oszczędności przy zakupie mebli. Oczywiście warto szukać atrakcyjnych rabatów i okazji, jednak nie opłaca się inwestować w sprzęty wątpliwej jakości, przykładowo niewygodne materace czy mało solidne regały. W takiej sytuacji narażamy się bowiem na dodatkowe koszty wynikające z konieczności wymiany takiego mebla. Najlepiej wybierać wysokiej klasy surowce, np. meble z litego drewna. Jak zatem się okazuje, decyzja o zakupie mebli powinna być dokładnie przemyślana.