lekarze stomatolodzy

Jak często powinno odwiedzać się gabinet stomatologa?

Choć dla większości osób wizyta w gabinecie stomatologicznym nie należy do najbardziej przyjemnych, regularne dbanie o stan uzębienia i poddawanie się okresowym kontrolom w znaczny sposób pozwala wyeliminować bolesne zabiegi (na przykład leczenie kanałowe), a także utrzymać zęby w idealnym stanie.

Stomatolog w niektórych zaleci również dodatkowe działania, które mają na celu ochronę zębów oraz pozbycie się kamienia nazębnego, osadu czy początków próchnicy. W większości przypadków (jeśli nie ma innych zaleceń od stomatologa – na przykład zwiększona podatność na próchnicę poprzez przyjmowanie leków) osoba dorosła powinna odwiedzać gabinet dentystyczny raz na pół roku. W publicznych placówkach większość działań wykonywanych jest bezpłatnie. Zapłacić trzeba za dodatkowego usługi (na przykład wybielanie zębów), a także za leczenie kanałowe zębów.

Profilaktyka prawidłowego stanu uzębienia jest bardzo ważna już od najmłodszych lat. Dlatego też nawet z kilkulatkami warto jest regularnie odwiedzać gabinet dentysty – pozwoli to nie tylko na wyrobienie prawidłowych nawyków i ograniczenie strachu przed stomatologiem (a także przyzwyczajanie do podstawowych zabiegów stomatologicznych), ale również wykrycie na wczesnym etapie wszelkich nieprawidłowości. W tym celu warto jest skorzystać z usług specjalisty, który specjalizuje się w leczeniu ubytków i profilaktyce – stomatolog dziecięcy nie tylko dysponuje odpowiednią wiedzą odnośnie jamy ustnej dziecka, ale również bardzo często ma do małego pacjenta specyficzne podejście, które zmniejsza strach i pozwala na bezstresową wizytę. Również gabinet stomatologa dziecięcego jest o wiele lepiej przystosowanych dla mniejszych pacjentów – zazwyczaj towarzyszy temu odpowiedni wystrój, nie tylko specjalistyczne narzędzia i niższy, wygodny fotel.

Zazwyczaj lekarze stomatolodzy ze względu na specyfikę uzębienia dziecka (zęby mleczne i wysoką podatność na próchnicę, ze względu na niską mineralizację) zaleca wizyty co 3-4 miesiące. Pozwala to odpowiednio szybko zareagować – warto jest pamiętać, że zęby mleczne również mogą (i powinny!) być poddawane leczeniu. Nieleczenie próchnicy we wczesnych latach, skutkuje mniejszą wytrzymałością zębów stałych oraz zwiększoną tendencją do próchnicy i procesów zapalnych w życiu dorosłym.