szkło antyrefleksyjne

Czym cechuje się szkło antyrefleksyjne?

Duże przeszklenia biurowców na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Refleksy światła słonecznego mogą wyglądać pięknie, ale też uprzykrzać życie, oślepiać kierowców w najmniej spodziewanym momencie. Uniemożliwiają też odczytanie napisów na witrynach czy nadruków reklamowych na budynkach. Tam, gdzie odbicie światła jest niepożądane, stosuje się szkło antyrefleksyjne.

Gdzie i po co stosuje się szkło antyrefleksyjne?

O tym, jak uciążliwe może być niekontrolowane odbijanie się światła, wiedzą najlepiej osoby noszące okulary. Praktycznie wszystkie szkła okularowe są obecnie wyposażone w powłoki antyrefleksyjne, które niwelują odbijanie światła słonecznego od powierzchni soczewki. Dzięki temu osoba nosząca okulary nie jest co chwilę oślepiana, może pracować bez przeszkód i bezpiecznie prowadzić samochód.

Szkło antyrefleksyjne może mieć też większe rozmiary i znajdować zastosowanie w konstrukcjach budynków. Biurowce, szpitale, galerie handlowe, hotele, lokale gastronomiczne – wszędzie tam stosuje się duże połacie szkła, które pozwalają cieszyć się pięknym widokiem, pracować przy świetle dziennym albo po prostu urozmaicają architekturę i sprawiają, że obiekt jest bardziej atrakcyjny wizualnie oraz reprezentacyjny.

„Trzeba mieć na uwadze to, że szkło często jest nośnikiem informacyjnym i reklamowym – mówi ekspert z firmy Plastixal. – Przekaz umieszczony na ścianie budynku, szybie samochodu czy witrynie sklepowej nie będzie widoczny, gdy padną na niego promienie słońca. Użycie szkła antyrefleksyjnego sprawia, że powierzchnia zyskuje nowe zastosowanie – staje się nośnikiem widocznym niezależnie od pogody i kąta padania promieni słonecznych”.

Właściwości i zalety szkła antyrefleksyjnego

Aby uzyskać wytłumienie refleksu świetlnego, pokrywa się szkło przeciwsłoneczne warstwą tlenków metali. Odbywa się to w procesie pyrolizy. Uzyskana warstwa ściśle przylega do szkła, jest bardzo trwała i wytrzymała. Uwaga! Ta sama powłoka może spowodować też silne odbijanie światła. To, jakie właściwości uzyska szkło, zależy od tego, z której strony zostanie pokryte tlenkami metali.

Przepuszczalność światła do wnętrza pozostaje wysoka. Nie trzeba się więc obawiać, że w pomieszczeniach zapanują egipskie ciemności.

Użycie szkła antyrefleksyjnego otwiera nowe możliwości przed projektantami. Umożliwia wykonywanie sitodruku na powierzchni szyby i emaliowania szkła w celu urozmaicenia wyglądu obiektu albo stworzenia wielkoformatowej reklamy bezpośrednio na budynku. Skorzystają z tego zarówno wielkie korporacje, które chcą, aby ich logo było widoczne, jak i niewielkie restauracje, które mogą wykorzystać zabudowę szklaną w ogródku i umieścić na niej swoje menu, informacje o promocjach albo chwytliwą reklamę.