lokalizacji pojazdów

Na czym polega lokalizacja w czasie rzeczywistym?

Nowoczesne urządzenia i systemy pozwalają na lepsze zarządzanie pracą i kontrolowanie jej w czasie rzeczywistym, nawet jeśli jest wykonywana na drugim końcu świata. Nie inaczej jest w branży transportowej. Dla niej stworzono systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym. Na czym to polega, czemu służy i jakie są możliwości takich systemów? Dowiedz się więcej o lokalizacji pojazdów z floty.

Jak działa lokalizacja pojazdów w czasie rzeczywistym?

Nowoczesna elektronika oraz przesyłanie danych za pośrednictwem Internetu – te dwa elementy otworzyły nowe możliwości przed branżą transportu i logistyki. Lokalizatory pozwalają śledzić trasy pojazdów, ich prędkość, czas pracy, poprawiają bezpieczeństwo kierowców, redukują koszty paliwa. Jak działa system lokalizacji w czasie rzeczywistym? Zobaczmy na przykładzie Systemu Obsługi Floty i Transportu SOFIT, którego twórcą jest firma Sprint.

SOFIT umożliwia monitoring, wizualizację i organizację floty pojazdów, a także zarządzanie bazą pojazdów, kierowców i zleceń. To możliwe dzięki nadajnikom montowanym w pojazdach. Są one wyposażone w system GPS, czujnik ruchu, akcelerometr oraz pamięć wewnętrzną, która zapisuje dane, nawet jeśli w akurat nie mogą być one transmitowane. Lokalizatory mogą być synchronizowane z elektronicznymi identyfikatorami kierowców. Są także zintegrowane z komputerami pokładowymi. Na bieżąco przesyłają dane dotyczące:

  • położenia geograficznego pojazdu,
  • przebytej trasy,
  • czasie jazdy i postoju,
  • prędkości (w tym alerty o przekroczeniu prędkości),
  • przyspieszeniu,
  • spalaniu paliwa,
  • awariach i innych.

Dane są prezentowane odbiorcy (np. dyspozytorowi) w postaci map i tabel. Mogą być eksportowane do formatu PDF i dzięki temu szybko wydrukowane. Komunikacja z urządzeniem odbywa się głosowo. Może ono pomóc kierowcy znaleźć właściwy adres, umożliwia kontakt między dyspozytorami, a także z serwisantami.

Jakie korzyści daje lokalizacja w czasie rzeczywistym?

System lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym przynosi wiele dobrego zarówno firmie, jak i kierowcom. Dostarcza informacji o stanie pojazdu, pozwala szybko reagować w razie wypadku, kolizji czy ryzykownego zachowania kierowcy. Daje dokładny wgląd w wydatki na flotę i pozwala je zminimalizować.

Dzięki przypomnieniom o przeglądach i serwisach sprzyja utrzymaniu aut w dobrym stanie i zwiększa bezpieczeństwo kierowców. Jest też skuteczną metodą weryfikacji czasu pracy – wykrywa zarówno nieprzepisowo długą jazdę, jak i nieplanowane postoje. Opcja wyszukiwania optymalnych tras skraca czas podróży i przyczynia się do oszczędnej eksploatacji pojazdów. Minimalizując koszty, pozwala zwiększyć zyski, a także zaoferować klientom konkurencyjne ceny.