Czym jest spawanie plazmowe?

Każdy spawacz zna, a przynajmniej powinien znać kilka podstawowych technika spawania.

Wymaga się tego skoro spawanie to jego sposób na życie. Jednak znanie samych metod czy też technik spawania to nie wszystko. Należy także wiedzieć co nie co o sposobie łączenia powierzchni.

Należy zatem rozeznać się czym jest spawanie plazmowe. Specjaliści spawanie to określają jako rozszerzenie czy też pewnego rodzaju odmianę metody bardzo znanej, którą jest TIG. Różnica podstawowa polega na tym, że gdy stosujemy plazmę w miejscu gazu, to uzyskujemy znacznie większą wydajność naszej pracy. Łącze, które powstało w ten sposób jest na pewno bardzo mocne. Najczęściej znajdziemy je na powierzchniach, które muszą mieć większą wytrzymałość. Jaka to branża? Na pewno jest to lotnictwo, przemysł chemiczny, przemysł przetwórczy czy też petrochemiczny. Można wyróżnić trzy rodzaje znanej metody PAW. Pierwsza to właśnie spawanie plazmowe, gdzie natężenie prądu jest w przedziale od 20 A do 100 A). Kolejny rodzaj to spawanie mikroplazmowe. W niej natężenie prądu mieści się w granicach od 0,1 A do 20 A oraz spawanie plazmowe z oczkiem. Tutaj natężenie spawania znacznie przekracza 100 A. Jeśli chodzi o plazmę, to można przy jej pomocy nie tylko łączyć, ale i także ciąć elementy. Można wyróżnić dwa palniki plazmowe do cięcia, które są uważane za podstawowe. Pierwszy to planik z wewnętrznym łukiem. Planik ten jest mniej wydajny. Dlaczego? A chociażby dlatego, że wymaga on odprowadzania ciepła przez chłodzoną dyszę wodą. Jest on stosowany do cięcia materiałów, które z całą pewnością nie przewodzą elektrycznego prądu. Jest to idealne do cięcia bardzo cienkich blach oraz także do metalizacji. Drugi palnik, to palnik z zewnętrznym łukiem. Jest on najczęściej do cięcia stosowany. Identycznie jak przy palnikach bezpośrednio do spawania, to w urządzenia z przeznaczeniem do samego cięcia, pomocniczy łuk powala na tak zwane zajarzenie głównego łuku. Materiały, które plazmą można ciąć, to na pewno aluminium , stal wysokostopowa oraz miedź.

Jak widać na powyższym obrazku spawanie jest czynnością trudną, która wymaga nie tylko praktycznych umiejętności, ale także konieczna jest tutaj teoria.