pustaki ceramiczne

Czym wyróżnia się pustak ceramiczny na tle innych materiałów budowlanych?

Wybór technologii budowy domu budzi niemal tyle samo zainteresowania co wybór projektu domu.

Oczywiście te dwie kwestie są ze sobą powiązane, gdyż w projekcie zostaje określona technologia, zwłaszcza materiały budowlane, z których powstaną ściany zewnętrzne. Współcześnie do wyboru mamy więcej technologii niż bywało to jeszcze za naszych dziadków czy rodziców. Domy szkieletowe, z bali, a może jednak tradycyjne rozwiązania? Najwięcej domów powstaje z pustaków. Czym wyróżnia się pustak ceramiczny na tle innych materiałów budowlanych?

Dylematy inwestorów: z czego budować dom?

Wielu inwestorów decyduje o technologii budowy swojego domu na podstawie informacji zamieszczonych w sieci, na portalach i forach internetowych. To zrozumiałe, że wybór nie jest łatwy, gdyż zwykle dom buduje się tylko raz w życiu i ma on służyć jak najdłużej. Warto zatem poznać właściwości popularnych materiałów budowlanych, aby uniknąć rozczarowań w trakcie budowy i po jej zakończeniu.

Właściwości pustaka ceramicznego

Przed wyborem pustaka ceramicznego konieczne jest zapoznanie się z jego właściwościami. Wyróżnia go przede wszystkim dobra izolacyjność akustyczna i niska nasiąkliwość, która waha się na poziomie od 3 do 15%. Tutaj warto zaznaczyć, że w przypadku innych materiałów, takich jak na przykład beton komórkowy, nasiąkliwość utrzymuje się na dużo wyższym poziomie, nawet 40%. Co istotne, pustaki ceramiczne wyróżniają się wyższą niż inne materiały wytrzymałością na ściskanie, określaną poprzez cztery klasy. Doskonałe właściwości termiczne są również bardzo ważne. Pustak ceramiczny dobrze akumuluje ciepło, a następnie powoli je oddaje. Dobrej jakości pustaki ceramiczne charakteryzują się przewodnością cieplną na poziomie 0,13 W/mK. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jest to produkt odporny na działanie wysokich i niskich temperatur.

Materiał ten jest bardzo uniwersalny. Pozwala na szybkie wznoszenie ścian. Wyroby z ceramiki budowlanej cechuje różnorodność wielkości, klasy oraz struktur. Dzięki temu można dobrać odpowiedni materiał na ściany zewnętrzne, nośne i działowe. Możliwy jest dobór różnych typów pustaków, które ułatwiają prace na budowie. Do budowy pionów wentylacyjnych wykorzystuje się pustaki wentylacyjne, z kolei pustaki kominowe służą do odprowadzania gorących spalin.