Samson Dom

Czym zajmuje się deweloper?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, ale faktem jest też wiele osób może nie wiedzieć dokładnie, czym zajmuje się deweloper poza tym, że jest to podmiot działający w branży nieruchomości. Z developerem miał na pewno do czynienia ten, kto kupował mieszkanie na rynku pierwotnym, bo deweloper to właśnie taki inwestor oferujący domy lub mieszkania na sprzedaż. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Kto może być deweloperem?

Wbrew pozorom, nie tylko firma. Deweloperem może zostać również osoba prywatna. Ale faktem jest, że najczęściej są to mniejsze lub większe firmy, działające na rynku lokalnym. Rzadziej zdarzają się deweloperzy o zasięgu krajowym czy międzynarodowym. Warto pamiętać, że deweloper pośredniczy nie tylko w sprzedaży lub wynajmie domów i mieszkań, z czym nam się najczęściej ten rodzaj usług kojarzy, ale również innych nieruchomości np. obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych. Druga istotna rzecz to fakt, że deweloper nadzoruje cały proces inwestycyjny związany z powstawaniem danej nieruchomości: od jej zaplanowania po sprzedaż lub wynajem. Zatem to, w czym wiele osób prywatnych uczestniczy – czyli transakcja kupna mieszkania od dewelopera – jest niejako zwieńczeniem całego procesu realizowanej inwestycji budowlanej.

Za co odpowiada deweloper?

Jak opowiada nam masz ekspert z firmy deweloperskiej Samson Dom działającej w kilku miastach Polski, na deweloperze spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z powodzeniem inwestycji oraz satysfakcją nabywców oferowanych przez niego nieruchomości. Kluczowy może być tu m.in. wybór lokalizacji pod nowe osiedle czy nieruchomości komercyjne, nadzór na przygotowaniem odpowiedniego projektu, kontrola przebiegu budowy, wykończenie nieruchomości zgodne z założeniami danej inwestycji i wreszcie: sprzedaż gotowych mieszkań lub domów. Deweloperzy świadczą usługi zarówno dla osób prywatnych (B2C), jak i dla firm (B2B).

Dobry deweloper na wagę złota

Klienci mający do czynienia z różnymi firmami deweloperskimi potwierdzają, że kluczem do sukcesu jest znalezienie rzetelnego i godnego zaufania dewelopera, który zapewni terminową realizację inwestycji i w całości dopełni zawartej z klientem umowy. Do deweloperów trafiają często osoby, którym daną firmą poleciła rodzina lub przyjaciele. Ci niezdecydowani mogą też sprawdzić opinie innych klientów bądź poprosić dewelopera o portfolio realizowanych aktualnie lub zrealizowanych już inwestycji. Warto wybierać dewelopera, który ma już doświadczenie, a nie dopiero rozpoczyna działalność w branży nieruchomości.