dywanik łazienkowy

Jak czyścić dywan- sprawdzone sposoby

Regularne odkurzanie dywanów stanowi pierwszą linię obrony przed brudem i uszkodzeniem włókien dywanu. Co jakiś czas należy również go wyprać najlepiej, jeśli odbędzie się to, co 12 do 18 miesięcy. Niektóre dywany można prać w pralce, a inne wymagają szczególnego traktowania.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanu.

Zamiast kupować gotowych preparatów do prania dywanów, można zastosować kilka domowych sposobów. Najlepszym środkiem okazuje się ocet, który świetnie usuwa plamy i trwalsze zabrudzenia. Wystarczy przygotować 1 łyżkę octu, 1 łyżkę skrobi kukurydzianej i nałożyć na plamę. Jeśli dywan jest zabrudzony na większej powierzchni, trzeba zwiększyć ilość składników. Taką pastę należy zostawić na dywanie przez całą dobę, a następnie odkurzyć dywan. Trzeba pamiętać o odkurzaniu dywanu jeszcze przed nałożeniem pasty. Plamy po farbie można usunąć za pomocą mieszanki 2 łyżek octu, 1 łyżeczki proszku do prania i kubka wody, do zamoczenia gąbki. Natomiast plamy po czerwonym winie trzeba posypać solą. Można czyścić dywan również na sucho, przy użyciu sody oczyszczonej rozsypanej na dywanie. Po 4-5 godzinach trzeba odkurzyć dywan. Aby dywan nie stał się siedliskiem roztoczy, bakterii i innych mikroorganizmów trzeba go prać regularnie, minimum raz na rok. Natomiast chodniki, czy dywanik łazienkowy należy prać duże częściej, nawet raz w tygodniu, jeśli jest użytkowany, na co dzień kilkakrotnie.

Czy można prać dywany w pralce?

Z pewnością nie każdy dywan zmieści się do bębna, zatem nie wszystkie dywany można wyprać w pralce. Tak naprawdę tylko niektóre z nich można wyprać w pralce, jednym z nich jest dywanik łazienkowy, który jest niewielkich rozmiarów i nie ulegnie zniszczeniu w bębnie pralki. Dywanik łazienkowy jest najczęściej z szybkoschnącego tworzywa lub bawełny, która nadaje się do prania w pralce. Innymi dywanami, które można prać w pralce, są dywaniki antypoślizgowe, które są przystosowane do prania w pralce. Jeśli mowa o dywanie do pokoju dziecka- alergika najlepiej, jeśli będzie on nadawał się do prania w pralce, gdyż przy alergiku zalecane jest bardzo częste pranie dywanów.

Jak jeszcze można czyścić dywany?

Dywany można czyścić także za pomocą specjalnych odkurzaczy do czyszczenia lub wezwać fachowca od prania dywanów, który posiada profesjonalny sprzęt do prania dywanów i tapicerek samochodowych i meblowych. Decydując się na taki krok, warto zapytać, czy pracownik poniesie odpowiedzialność za potencjalne zniszczenia dywanu, które mogą wyniknąć podczas prania mechanicznego. Poza specjalnymi odkurzaczami istnieją także parowe maszyny do czyszczenia, którymi można z powodzeniem wyczyścić dywan. Trzeba pamiętać, że mory dywan trzeba rozwiesić i dokładnie wysuszyć, ponieważ gdy za długo pozostanie mokry, będzie brzydko pachniał.