Piasmar

Czyszczenie piaskowca

Piaskowiec cieszy się dużą popularnością między innymi dlatego, że jest produktem wytrzymałym, charakteryzującym się odpornością ma uszkodzenia. Jego producenci zwracają też uwagę na to, że niestraszne są mu nawet najmniej sprzyjające czynniki atmosferyczne, a i we wnętrzu można go użytkować przez lata nie obawiając się o to, że straci na atrakcyjności wizualnej. Nie oznacza to jednak, że raz na jakiś czas nie należy poddawać go zabiegom renowacyjnym. Na czym powinno zatem polegać czyszczenie piaskowca?

Jak czyścić piaskowiec?

Sposób czyszczenia piaskowca jest uzależniony przede wszystkim od tego, jak bardzo zabrudzony jest kamień, choć pewną rolę odgrywa i to, gdzie się on znajduje i jakie spełnia funkcje. Najłatwiejsze jest czyszczenie stosunkowo niewielkich zabrudzeń, często okazuje się bowiem, że pomocna jest w takim przypadku jedynie czysta woda i relatywnie twarda szczotka. Jeśli zabrudzenia są bardziej rozległe, warto sięgnąć po łagodny detergent, choć wcale nie mniej skuteczne jest użycie innego kawałka piaskowca po to, aby z użyciem niewielkiej ilości wody zeszlifować brud.
Sytuacja komplikuje się w momencie, w którym piaskowiec znajduje się nie wewnątrz, ale na zewnątrz budynku. W takim przypadku pojawia się znacznie więcej zagrożeń, a zabrudzenia są o wiele mniej estetyczne. Najprostszym sposobem na ich eliminowanie wydaje się wykorzystywanie w tym celu klasycznych środków, jakie wykorzystuje się w walce z grzybami i porostami. Te nakłada się pędzlem na zabrudzoną powierzchnię postępując zgodnie z zasadami określonymi przez ich producenta. Jeśli metoda ta się nie sprawdza, można też zdecydować się na wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Podczas jej używania zalecana jest jednak ostrożność, woda nie powinna bowiem znajdować się zbyt blisko kamienia, a i jej strumień nie może być zbyt długo kierowany w jedno tylko miejsce.
Jeśli i myjka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, co zdarza się przede wszystkim w odniesieniu do najsilniejszych zabrudzeń, powinniśmy zastanowić się nad czyszczeniem z wykorzystaniem strumienia sprężonego powietrza w połączeniu z drobnoziarnistym piaskiem. Zabieg taki określany jest mianem piaskowania, a ponieważ jego niestaranne wykonanie może uszkodzić strukturę kamienia, dobrze jest zlecić jego wykonanie profesjonalistom.

Jak zaimpregnować piaskowiec?

Czyszczenie piaskowca jest znacznie mniej pracochłonne, jeśli regularnie decydujemy się na zabieg polegający na jego impregnacji. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku największą popularnością cieszą się w tym kontekście preparaty silikonowe, które z powodzeniem można stosować także na zewnątrz budynku.
Jeśli impregnacja ma być skuteczna, jeszcze przed jej rozpoczęciem warto starannie oczyścić piaskowiec tak, aby był on wolny nie tylko od zalegającego brudu, ale i od kurzu. Przed kolejnym etapem pracy powierzchnia kamienia musi być też maksymalnie starannie wysuszona. Impregnacja może być wykonana z wykorzystaniem tradycyjnego pędzla, jeśli jednak mamy do czynienia z relatywnie dużą powierzchnią, możemy pomyśleć również o opryskiwaczu.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała firma Piasmar, oferująca wysokiej jakości piaskowiec, okładziny i elementy dekoracyjne.