Decyzja o zakupie domu – jedna z największych inwestycji, jakich dokonasz w życiu

W życiu dokonujemy wielu mniej lub bardziej przemyślanych decyzji

W życiu dokonujemy wielu mniej lub bardziej przemyślanych decyzji. Mogą one dotyczyć ścieżki kariery, doboru znajomych, wyboru małżonka czy miasta, w którym żyjemy. Spośród wielu życiowych decyzji, jedną z najtrudniejszych jest zakup domu.

To proces trudny przede wszystkim emocjonalnie. Podobnie jak większość ważnych decyzji, w grę wchodzą raczej uczucia, nie zimne realia. Ludzie zazwyczaj nie wybierają domu, a raczej zakochują się w nim.

Część tego procesu zakochania jest związana wyłącznie z estetyką. Pierwsze wrażenie, jakie robi na Tobie dom, jest przyjemne, z miejsca czujesz się w nim dobrze. Część wiążę się z aspiracjami. Kiedy ludzie zakochują się w domu, nie chodzi o podłogi czy rozmieszczenie pokoi – zakochujemy się w pięknej wizji przyszłego życia.

Ten proces zakochania jest mylący i tajemniczy. Kiedy kupujesz dom, podejmujesz stresującą decyzję finansową w oparciu o zestaw emocji, na które nie masz wpływu, których nie rozumiesz w pełni i nie możesz ich w żaden sposób zdefiniować.

Wybór domu jest również trudny psychologicznie. Cały proces zmusza do oddzielenia tego, co myślisz od tego, czego naprawdę chcesz. Pośrednicy nieruchomości często mówią w przenośni, że „kupujący kłamie”, ponieważ na samym początku procesu wielu ludzi nie wie, czego tak naprawdę chcą.

Możesz marzyć o fantastycznym domu, wypełnionym pięknymi i egzotycznymi przedmiotami, do którego będziesz zapraszał gromady ludzi na duże obiady i przyjęcia, jednak gdy rzeczywiście zaczynasz oglądać domy na sprzedaż, zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę kochasz prywatność, że nie dbasz o wystrój wnętrz, nie chcesz spędzić miesięcy poszukując fascynujących elementów dekoracyjnych, że w prawdziwym życiu myśl o znajomych stale nachodzących Cię w domu napawa Cię poczuciem wyczerpania, że poczucie spokoju i prywatności jest dla Ciebie ważniejsze niż wesoły chaos.

Gdy podejmujesz najważniejsze decyzje dotyczące ofert i warunków, spróbuj się zdystansować. Udaj, że doradzasz przyjacielowi, a nie sobie samemu. Przykładowo, jeśli szukasz domu pod Poznaniem, nie ograniczaj się do obejrzenia ofert dwóch deweloperów. Powiedz sobie, że obejrzysz 50 domów. Obiecaj sobie obejrzeć pierwsze 20 bez emocji i bez składania żadnej oferty. Dopiero później okaż zainteresowanie pierwszym domem, który będzie atrakcyjniejszy od każdego z pierwszych 20.

Proces polowania na dom koncentruje uwagę na złych rzeczach. Skupiasz się na cechach domu, a nie na cechach swojego życia. Pomyśl o wszystkich tych, którzy kupują fantastyczne domy z dala od miejsca pracy, nie licząc kosztów długiej drogi dojazdu. Mają świetny dom, ale utrudnione życie. Dlatego jeśli pracujesz w dużym mieście, na przykład Poznaniu, warto oglądać domy pod Poznaniem, w bliskiej odległości do Twojego miejsca pracy. Nawet najwspanialszy dom nie jest wart komplikowania sobie życia.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem domu pod Poznaniem, może Cię zainteresować oferta firmy Dag, która od ponad 10 lat zajmuje się budową domów mieszkalnych, w szczególności w okolicy Poznania. Odwiedź stronę www.osiedlebrzoskwiniowe.pl i zapoznaj się z aktualną ofertą nowo powstającego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Zachowaj zimną krew – bardzo łatwo jest się w nich zakochać!