Xtreme Shop

Deski wakeboardowe męskie i damskie – porównanie

Deski są niezbędnym wyposażeniem każdego wakeboardera. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne ich rodzaje. Można wyróżnić deski dziecięce, a także męskie oraz damskie. O tych dwóch ostatnich typach opowiadamy w naszym artykule. Czym się różnią i jak ważny jest odpowiedni ich dobór w kontekście wygody oraz bezpieczeństwa? Zapraszamy do lektury.

Czym jest wakeboard?

Wakeboard jest znanym od połowy lat 80. sportem, polegającym na ślizganiu się po powierzchni wody na specjalnej desce, trzymając się liny przyczepionej do łodzi lub wyciągu. Na całym świecie rośnie zainteresowanie wakeboardem, również w Polsce, gdzie powstaje coraz więcej wakeparków, które, podobnie jak skateparki, służą do rekreacji sportowej, z tym że z wykorzystaniem wody. Komfortowe uprawianie tego sportu wymaga profesjonalnego sprzętu – kasków, kamizelek oraz desek wakeboardowych, które są bohaterkami naszego artykułu.

Deska jako niezbędne wyposażenie wakeboardera

Wybierając deskę wakeboardową można skorzystać z dwóch opcji:

  • deska do wakeparku – przystosowana do pokonywania przeszkód, które urozmaicają zabawę w wakeparkach,
  • deska przeznaczona do pływania za skuterem albo motorówką – przeznaczona do dużych prędkości i wysokich fal; twardsza i szybciej reagująca na polecenia.

W sprzedaży są również deski uniwersalne, przeznaczone dla osób początkujących, które jeszcze nie wiedzą dokładnie, jak będą korzystały z deski.

Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego sprzętu, warto określić oczekiwania – czy ma to być deska do spokojnego pływania czy bardziej zaawansowanych akrobacji. Następnie należy dostosować jej wyporność do wagi użytkownika. Swobodniejsze ruchy w wybranym stylu umożliwią również: właściwa szerokość, elastyczność, zakrzywienie deski oraz wielkość finów, czyli elementów stabilizujących. Warto pamiętać także o odpowiednim dopasowaniu wiązań (butów), które mogą być zamknięte lub z odsłoniętymi palcami.

Czym różni się deska męska od damskiej?

Podstawowa różnica odnosi się do rozmiarów deski wakeboardowej. Deski damskie są znacznie mniejsze niż męskie. Wynika to z faktu, że największe znaczenie przy wyborze ma ciężar ciała wakeboardera, o czym już wspominaliśmy. Im jest cięższy, tym dłuższą deskę musi wybrać. Szerokość jest już mniej istotna – węższa deska zapewnia po prostu szybsze ślizganie się po wodzie, a szersza – łagodniejsze lądowanie po wybiciu.

Gdzie można zaopatrzyć się w deski wakeboardowe?

Różnego rodzaju deski wakeboardowe są dostępne w ofercie firmy Xtreme Shop. Jej asortyment zawiera sprzęt, którego używają najlepsi zawodnicy Pucharu Świata, tacy jak: Harley Clifford, Dominik Hernler, Julia Rick, Daniel Grant, Dallas Friday, Dany Harf, Nico von Lerchenfeld, Nick Davies, Shaun Murray czy JD Webb. Ci uznani sportowcy testują i szczerze polecają deski wakeboardowe marek DUP, Liquid Force, Ronix oraz Hyperlite, które znajdują się w ofercie Xtreme Shop – sklepu zarówno stacjonarnego w Rudzie Śląskiej, jak i internetowego. W przypadku zakupu pierwszej deski doradcy fachowo wskażą odpowiedni model i jego rozmiar do przymierzenia.