jak usunąć kleszcza

Dlaczego kleszcze są groźne i jak się przed nimi chronić?

Sezon na kleszcze rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Łagodne zimy sprzyjają mnożeniu się tych pajęczaków, dlatego w ostatnich latach zmagamy się z plagą kleszczy. Nie każde ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne, lecz 10-15% z nich, przenoszą groźne choroby.

Niektóre choroby przenoszone przez kleszcze

  • Kleszczowe zapalenie mózgu- objawy grypopodobne, potem następuje bezobjawowy okres choroby, po którym może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Hospitalizacja może trwać nawet kilka miesięcy, a leczenie i rehabilitacja nawet kilka lat. Przeciwko tej chorobie można się zaszczepić.
  • Borelioza jest chorobą, która jest przenoszona z małych gryzoni, jeleni, saren, zajęcy na kleszcze i dalej na człowieka. Objawy są bardzo różnorodne, początkowo to objawy grypopodobne, później gorączki, poty, dreszcze, zmęczenie, bóle stawów, drętwienie kończyn, tiki nerwowe, porażenia nerwów. Może dojść również do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, nerwów obwodowych oraz zapalenie mięśnia sercowego.
  • Babeszjoza- chorobę przenoszą kleszcze i psy, jej przebieg jest podobny do malarii. Może dojść nawet do śmierci. Leczenie polega na podawaniu leku przeciwpasożytniczego, a także quininy, klindamycyny.
  • Anaplazmoza- przenoszona z małych gryzoni na kleszcze, a dalej na człowieka. Jest to ostra choroba gorączkowa, rozpoznawana głównie na Podlasiu. Objawy są grypopodobne, gorączka, ból głowy, krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie płuc.

Jak zapobiegać chorobom przenoszonym przez kleszcze

Wybierając się na spacer na łonie natury, należy użyć sprayu lub kremu na owady i kleszcze, poza tym najlepiej ubrać długie spodnie i zakryte buty. Gdy dojdzie do ukąszenia, zwykle nie wiemy jak usunąć kleszcza, jeśli tak właśnie jest, należy udać się do lekarza lub pielęgniarki. Należy bacznie obserwować swoje ciało po ukąszeniu kleszcza. W przypadku pojawienia się rumienia wędrującego, lub objawów podobnych do grypy, niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Jak usunąć kleszcza samodzielnie?

Nie wolno wykręcać kleszcza, ponieważ może to doprowadzić do oderwania się główki. Do usunięcia kleszcza należy użyć specjalnej łapki lub zdezynfekowanej pęsety. Należy chwycić go jak najbliżej ciała i wyciągnąć razem z główką. Jeśli jednak główka zostanie, trzeba udać się do lekarza.