płyn do płukania ust

Dlaczego warto używać płynu do płukania ust?

Większość ludzi dba o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby dwa razy dziennie rano i wieczorem. Niestety w ten sposób usuwa się zaledwie część bakterii, które powodują osadzanie się płytki nazębnej. Zdecydowanie większą skuteczność wykazują płyny do płukania jamy ustnej.

Dokładne oczyszczenie jamy ustnej z bakterii powodujących próchnicę oraz choroby dziąseł nie jest zadaniem łatwym. Używanie samej tylko szczoteczki nie wystarczy, żeby usunąć bakterie z przestrzeni międzyzębowej, języka i innych trudno dostępnych miejsc. Warto więc stosować jako uzupełnienie nici dentystyczne, czyścić język za pomocą gumowych elementów znajdujących się po drugiej stronie szczoteczki oraz zacząć używać płynu do płukania jamy ustnej. W sklepach i aptekach znajdziemy wiele rozmaitych rodzajów płynów: wybielających, z alkoholem czy bez, a także o dodatkowych funkcjach, jak Eludril, który ma dodatkowo działanie łagodzące stany zapalne i przyspieszające gojenie ran (na przykład po zabiegach dentystycznych).

Płyny do płukania jamy ustnej mogą być stosowane na trzy sposoby: przed szczotkowaniem zębów, po jego zakończeniu, a także po posiłkach w celu odświeżenia oddechu i wypłukania resztek pożywienia. Niektóre z preparatów tego typu, na przykład Eludril powinny być stosowane wyłącznie po szczotkowaniu ze względu na ich specjalne działanie. Użycie płynu przed czyszczeniem zębów szczoteczką sprawia, że płytka nazębna staje się rozmiękczona i łatwiej ją usunąć. Z kolei płyn do płukania zastosowany po szczotkowaniu usuwa bakterie, które omija szczoteczka. Warto również przepłukiwać usta między posiłkami jako sposób na odświeżenie oddechu i usunięcie resztek jedzenia.

Taka dbałość o higienę jest szczególnie ważna po zabiegach stomatologicznych, które powodują rany albo w przypadku stanów zapalnych. Preparaty takie jak Eludril nie tylko mają działanie antybakteryjne i oczyszczające, ale również łagodzą podrażnienia i rany oraz pozwalają przywrócić zdrowie jamy ustnej.