Pilot do bramy

Dobór napędu do bramy przesuwnej i właściwy pilot sterujący

Doskonale dobrany napęd do bramy przesuwnej wjazdowej pozwala w późniejszym czasie użytkownikom poczuć się komfortowo oraz bezpiecznie. Warto kierować się takimi parametrami jak: rozmiar, ciężar, częstotliwość i szybkość otwierania bramy przesuwnej.

Czym się kierować podczas dobierania napędu do bramy przesuwnej?

Bramy przesuwna można stosować zarówno na posesjach prywatnych, jak i w przemyśle. Automatyka do tego typu bram charakteryzuje się dużą innowacyjnością. Poszczególne elementy składowe są bardzo praktyczne. Warto wiedzieć, że uniwersalne napędy do bram pasują zarówno do obciążenia do 250 kilogramów, jak i nawet do 1000 kilogramów. To szybkie i niezawodne napędy, których montaż nie sprawia żadnego problemu. Również programowanie do nich oparte jest na intuicyjnych zasadach. Oczywiście, musi się go podjąć profesjonalny programista, aby można było uzyskać jak najlepsze efekty. Do bram przesuwnych dedykowane są najczęściej elektromechaniczne siłowniki z wbudowaną centralą sterującą oraz zintegrowanym radioodbiornikiem. Najważniejsze cechy wskazanych sterowników to: trwałość, niezawodność, łatwy montaż i niezawodne wysprzęglenie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie doskonałych parametrów technicznych, bezpośrednio przekładających się na użytkowanie. W przypadku przesuwnych bram przemysłowych producenci stawiają na nowoczesne linie silnych urządzeń, jakie pracują na maksymalnym obciążeniu. Są one w stanie zarządzać własną mocą, zwłaszcza kiedy pracują w ekstremalnych warunkach. Jest to możliwe poprzez wbudowanie schłodzonego silnika i nowoczesnego czujnika temperatury. Dlatego, przed samym wyborem napędu należy zwrócić uwagę na to, które przeznaczone są dla napędów o mniejszej mocy obciążenia, a które wykorzystać można będzie w warunkach przemysłowych.

Najważniejszy element bramy przesuwnej, niezależnie od jej zastosowania to siłownik. Podstawową opcją w bramach przesuwnych jest opcja „otwarcie – zamknięcie”. Można też wybrać funkcję „otwarcie – zatrzymanie – zamknięcie”, bądź zdecydować się na częściowe otwarcie, pozwalające wpuścić pieszych na teren posesji. W siłowniku umieszczony jest enkoder, odpowiadający za działanie bramy. Może on też zahamować pracę siłownika, jeśli znajdzie przeszkody na drodze. Sama brama przesuwna to specjalnie zaprojektowany profil stalowy albo aluminiowy, posiadający wycięcie na środku. To on pozwala na zbudowanie konstrukcji skrzydła. To zaś wpływa na bezbłędne zbudowanie bramy i pozwala wyregulować ją tak, aby działała bez trudu. Trzeba znać parametry bramy, aby dobrać do niej odpowiedni napęd, a w późniejszym czasie pozostałe akcesoria. Do parametrów tych zaliczają się: ciężar oraz długość bramy, usytuowanie listwy zębatej, a także częstotliwość użytkowania. Te czynniki wpływają w późniejszym czasie na zaprogramowanie centrali sterującej.

Dobór pilota do bramy przesuwnej

Kiedy dobierzemy już napęd do bramy przesuwnej, a sama brama zostanie zamontowana to nie pozostanie nic innego jak zakupić odpowiedni pilot do takiej bramy. Zazwyczaj producenci oferują je w zestawach. Pilot dołączony jest do zestawu z silnikiem, czyli z automatem do bramy. Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie radia uniwersalnego, jeśli chcemy, żeby pilot był kompatybilny z innymi urządzeniami, a także kiedy mamy na przykład drugą bramę i również chcemy ją obsłużyć.

Pilot do bramy to podstawa do tego, aby brama taka działała bezbłędnie. Można ją sprawnie otwierać i zamykać, co znacznie wpływa na codzienny komfort użytkowania. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest to, że można dzięki temu zachować całkowite bezpieczeństwo na posesji. Pilot przystosowany do bramy pozwala na komfort i zachowanie bezpieczeństwa, o ile jest w odpowiednich warunkach przechowywany, o czym również trzeba wiedzieć. Dlatego, warto dowiedzieć się, jak dbać o pilota na co dzień i jak go przechowywać. To ma szczególne znaczenie zwłaszcza zimą. Jeśli zaś pilot nie będzie działać jak należy to warto oddać go do usług serwisowych. Wtedy upewnimy się, że działa on bezbłędnie. Raz na jakiś czas należy skontrolować działanie pilota, zwłaszcza, gdy odkryjemy na tym polu nieprawidłowości.

Dobrze dopasowany pilot jest najważniejszym elementem osprzętu dla automatyki bramy przesuwnej. Po jego zakupie można pomyśleć o zakupie kolejnych dodatków. Będą to elementy, które pozwolą odczuć jeszcze większy komfort przy korzystaniu z bramy. Są to: fotokomórki, czy dodatkowe elementy sterujące. Natomiast, pilot to podstawa do tego, by brama działała jak najlepiej i bezawaryjnie. Trzeba przyjrzeć się dostępnym propozycjom jeszcze na etapie doboru automatu do bramy. Wiodący producenci dokładnie opisują udostępniany sprzęt, także każdy wie, czego może się spodziewać, kiedy kupuje określony zestaw do automatyki bram. Bramy przesuwne to bramy, które są często montowane. Ich automatyka jest na najwyższym poziomie. To pozwala bez problemu wytypować określone akcesoria. Im dokładniej dokona się zakupu automatyki bramy to tym dłużej brama będzie nam służyła.