Italia Style

Jak dobrać pościel do sypialni?

Aż jedna trzecia doby większości osób to czas przeznaczony na sen. Warto więc zadbać o to, by zarówno w łóżku, jak i w sypialni w ogóle czuć się możliwie dobrze. Pomoże w tym wybór odpowiedniej pościeli, która nie tylko pełni funkcję czysto praktyczną, ale też potrafi stanowić jeden z ważniejszych elementów budujących konkretną aranżację wnętrza. Wybór ten nie może być więc przypadkowy. Czym należy się zatem kierować, podejmując decyzję w tej sprawie?

Jakość tkaniny

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została uszyta bielizna pościelowa. – „Ważne, by zapewniała odpowiedni komfort termiczny, a także pozwalała naszej „oddychać” – podkreśla przedstawiciel sklepu Italia Style. Takie wymogi spełniają tkaniny naturalne, bodaj jedynym wyjątkiem jest zaś mikrofibra. Ewentualny dodatek włókien syntetycznych nie powinien sięgać 50 proc. składu surowcowego. Upewnijmy się też, że pościel wolna jest od szkodliwych substancji, takich jak choćby barwniki azowe, formaldehyd czy metale ciężkie. Świadczy o tym np. ekologiczny certyfikat OKO TEX STANDARD. Warto także poszukać atestu Państwowego Zakładu Higieny.

Pora roku

W mroźne noce najlepiej czuć się będziemy w miękkiej pościeli flanelowej, a także w tej uszytej z cieniutkiej wełny. Podczas upalnego lata z kolei sprawdzi się pościel z gładkiej satyny bawełnianej lub droższego, ale też przyjemnie chłodnego jedwabiu. W okresach przejściowych z powodzeniem zastosować możemy klasyczną bawełnę lub len – najlepiej poddany specjalnej obróbce, tak by mniej się gniótł i łatwiej dawał prasować.

Kwestie techniczne

Dokładne zmierzenie łóżka, kołdry czy poduszek to sprawa tak oczywista, że wiele osób wręcz o niej zapomina. Tymczasem warto oszczędzić sobie kłopotu z ewentualną wymianą niewymiarowej pościeli i dokonać niezbędnych pomiarów z wyprzedzeniem, uwzględniając przy tym nie tylko długość i szerokość, ale też grubość powlekanych elementów.

Dobrze jest też zawczasu zastanowić się nad tym, co zabezpieczy poduszki i kołdrę przed wysuwaniem się z poszewek. Guziki, jako potrafiące się odciskać na skórze, powoli odchodzą do lamusa. Pewnym rozwiązaniem jest zakrycie ich listwą tkaniny, coraz częściej jednak spotkać można zastępujące je rozwiązania takie jak:

  • cienkie suwaczki – z których musimy niestety zrezygnować, jeśli oddajemy pościel do magla,
  • troczki – należy tylko mieć świadomość, że „zawartość” będzie nieco widoczna (co swoją drogą może stworzyć całkiem ciekawy efekt),
  • konstrukcja kopertowa – czyli uszyta tak, że kołdrę lub poduszki przed wypadnięciem powstrzymuje materiałowa „zakładka”.

Wystrój wnętrza

Funkcja dekoracyjna pościeli może okazać się nie mniej istotna niż ta czysto praktyczna. Żywe barwy, wyraziste wzory i tak popularne ostatnio nadruki sprawiają, że łóżka nie trzeba przykrywać już narzutą – a nawet nie jest to wskazane! Do wyboru mamy setki, jeśli nie tysiące możliwości. Warto przy tym kierować się kilkoma prostymi regułami.

Ciemna pościel sprawdzi się przede wszystkim jako kontrastowe przełamanie na jaśniejszym tle. Jeżeli ściany też są ciemne, wszystko może się niezbyt ładnie zlać ze sobą. Pamiętajmy też, że ciemna kołdra i poduszki raczej nie zwiększą optycznie pomieszczenia. Gdy więc ma ono dość ograniczony metraż, lepiej postawić na jasne kolory.

Gładkie ściany w pastelowych odcieniach warto ożywić intensywniejszym wzorem pościeli. Zawsze też dobrze jest powtórzyć dany motyw lub odcień w ramach tego samego wnętrza, np. wybierając fuksjowe poszewki, jeśli na tapecie pojawiają się różowe flamingi. Zwłaszcza że jednokolorowa pościel przydaje się do lekkiego „przestudzenia” nadmiaru printów, deseni czy faktur.