Dwulatek w przedszkolu?

Dwa lata to bardzo trudny etap w rozwoju dzieci. Maluchy odkrywają swoją samodzielność, niezwykle głośno i efektownie komunikując ją całemu światu. Niekiedy ta potrzeba autonomii i samodzielności jest tak duża, że rodzice zastanawiają się nad otwarciem dziecku nowych możliwości rozwoju w grupie rówieśników.

Trochę żłobek, trochę przedszkole

Grupy dwulatków w żłobkach i przedszkolach to grupy „pomiędzy”. Dzieci mają zorganizowany dzień jak przedszkolaki, często mają zajęcia dodatkowe jak angielski, rytmika czy zumba a jednocześnie śpią w dzień w miarę potrzeb oraz nie dotyczy ich wymóg samodzielnego korzystania z toalety i jedzenia. Dzieci w tym wieku zazwyczaj nie wymagają już takiej uwagi opiekunek a jednocześnie są na tyle duże, że mogą brać udział w zabawach grupowych. Dzięki temu w grupach przedszkolnych maluchy mogą nie tylko bawić się, ale także rozwijać się i uczyć nowych rzeczy. Dwulatki zazwyczaj już całkiem dobrze mówią, więc w przedszkolu mogą wraz z grupą nauczyć się nowych piosenek i wierszyków.
Przedszkolna dieta zazwyczaj korzystnie wpływa na apetyt dzieci, nawet niejadków. Dzieci grupie chętniej jedzą i próbują nowych rzeczy a ponadto dwulatki w ramach zajęć dydaktycznych już mnogą same robić sobie proste kanapki czy sałatki.

Ciemniejsza strona przedszkola

Wczesna edukacja przedszkolna, przy wszystkich swoich zaletach ma także swoje wady. Im wcześniej maluch zacznie przedszkole, tym wcześniej zacznie mieć kontakt z przedszkolnymi bakteriami i wirusami. Może się okazać, że przez pierwszy okres edukacji dziecko większość czasu spędzi w domu na chorowaniu. Po drugie, wczesny start w systemie edukacji to także wczesna rezygnacja z beztroski i niczym nieskrępowanej zabawy. W przedszkolu dzieci uczęszczają na zorganizowane zajęcia, uczą się, a czasem nawet dostają prace domowe. Przedszkolaki spędzają także dużo czasu w pomieszczeniach, podczas, gdy dzieci w tym wieku potrzebują dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu.

Decyzja należy do rodzica

Dwulatek to dziecko, które jest za duże na żłobek, ale zbyt małe na przedszkole. Dziecko w tym wieku jeszcze bez szkody mogłoby pozostawać pod opieką mamy lub opiekunki. Ale powoli zaczyna dorastać i potrzebować kontaktu z rówieśnikami. Jednakże jeśli rozważamy posłanie dziecka do placówki wychowawczej, warto wziąć pod uwagę wczesną grupę przedszkolną, np. przedszkole Kabaty z grupą dwulatków. Dzięki temu, maluchy mogą pobyć w grupie rówieśników i nauczyć się nowych rzecz. Jednocześnie, kontakt z innymi dziećmi i opiekunkami, znacznie ułatwi im późniejszą adaptację w przedszkolu, gdzie obejmie je już podstawa programowa.