Leki przeciwbólowe

Jak działają leki przeciwbólowe?

Ból, choć spełnia ważną funkcję, bo informuje o chorobach i urazach, na co dzień jest dużą przeszkodą. Praktycznie każdy z nas zażywał leki przeciwbólowe, żeby szybciej wrócić do formy i nie cierpieć. Jaki jest mechanizm działania leków przeciwbólowych? W jaki sposób jedna mała tabletka może sprawić, że ząb, który nie daje nam spać, jeść i myśleć, przestaje boleć? Dowiedz się więcej o lekach przeciwbólowych.

Rodzaje bólu

Niemal każdy przekonał się (nomen omen) boleśnie, że rodzajów bólu jest wiele. Inaczej bolą wrażliwe zęby w zetknięciu z lodami, inaczej odczuwamy uszczypnięcie, a jeszcze inaczej zwichnięcie nogi, bóle mięśni będące objawem grypy czy dolegliwości menstruacyjne.

„To, w jaki sposób odczuwamy ból, jest zależne od receptorów odbierających bodziec (skurcz mięśnia, uderzenie, zetknięcie z rozgrzaną stopką żelazka), a także od włókien nerwowych, które przesyłają impuls z tych receptorów i przekazują go do mózgu. Wreszcie na odczuwanie bólu wpływ mają indywidualne uwarunkowania. Ból nigdy nie oznacza tego samego dla dwóch różnych osób” – wyjaśnia specjalista z apteki Miro.

Droga od bodźca przez impuls nerwowy, przetwarzanie informacji po reakcję ciała jest długa i skomplikowana. Daje to wiele możliwości blokowania bólu. Jak działają poszczególne rodzaje leków przeciwbólowych? O tym dalej!

Rodzaje leków przeciwbólowych i ich działanie

Tak jak wiele jest rodzajów bólu, tak też wiele jest substancji, które go niwelują. Najpopularniejsze są te z grupy NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ograniczają one aktywność przekaźników pobudzających receptory bólowe. Ból jest więc hamowany już na początku swojej drogi. Informacja nie dociera do mózgu – ciało nie reaguje. Na takiej zasadzie działają m.in. kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. Obie te substancje znajdziemy w najczęściej kupowanych bez recepty środkach przeciwbólowych.

Przy silniejszym bólu podaje się łagodnie działające opioidy, np. tramadol lub kodeinę. W odróżnieniu od NLPZ nie działają one na receptory odbierające bodziec, lecz na układ nerwowy, a dokładniej rdzeń kręgowy i mózg, skutecznie blokując przewodzenie i odbiór impulsu.

Przy bólu trudnym do zniesienia stosuje się silniejsze opioidy, takie jak np. morfina, a ich skuteczność wzrasta wraz z dawką. Z uwagi na duży potencjał uzależniający leków opioidowych ich długotrwałe stosowanie jest ryzykowne.

Leki przeciwbólowe przynoszą ulgę i pozwalają lepiej znosić choroby. Są osiągnięciem medycyny, którego nie da się przecenić. Niemniej, jak każdy inny środek leczniczy, mogą wywoływać skutki uboczne. Przyjmowanie leków przeciwbólowych warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.