prywatni detektywi

Jak działają prywatni detektywi?

Dzięki książkom, filmom i programom telewizyjnym wiele osób ma jasny, mentalny obraz stereotypowego prywatnego detektywa. Pracuje w słabo oświetlonym, zagraconym, czasem zadymionym biurze w mniej zamożnej części miasta.

Tam wita serię klientów, często kobiet, którzy zostali skrzywdzeni w taki czy inny sposób. Jednak naprawdę jest on zatrudniony w agencji detektywistycznej i działa według pewnych procedur.

Jak działają prywatni detektywi?

Zwykle zadaniem detektywa jest znalezienie dowodu popełnienia przestępstwa lub poprawienie sytuacji. W tym celu uzyskuje przydatne informacje od świadków i przypadkowych osób, czasem za pomocą fałszywych pretensji i fałszywej identyfikacji. Działając w agencji detektywistycznej ściąga świadków, robi zdjęcia, przeszukuje budynki i śledzi wskazówki, które inni mogli przeoczyć. Od czasu do czasu jego ciekawość wpędza go w kłopoty, a on ledwo uchyla się przed złapaniem gdzieś, gdzie nie powinien być. Ale w końcu wraca do swojego nieszczęśliwego klienta, dając jej do zrozumienia, że rozwiązał sprawę.

Zasadniczo prywatni detektywi to ludzie, którzy płacą za zbieranie faktów. W przeciwieństwie do policyjnych detektywów lub śledczych, zwykle pracują raczej dla prywatnych obywateli lub firm niż dla rządu. Chociaż czasami pomagają w rozwiązywaniu przestępstw, nie są urzędnikami organów ścigania. Pracując w agencji detektywistycznej ich zadaniem jest zbieranie informacji, a nie aresztowanie lub ściganie przestępców. Prywatni detektywi istnieją od ponad 150 lat. Pierwsza znana prywatna agencja detektywistyczna powstała we Francji w 1833 roku. W 1850 roku Allan Pinkerton założył Pinkerton National Detective Agency, która stała się jedną z najbardziej znanych agencji detektywistycznych w Stanach Zjednoczonych. Agencja Pinkerton stała się znana z łamania ostrzeżeń, ale również wniosła szereg wkładów w dziedzinie egzekwowania prawa i dochodzeń.

Obecnie około jedna czwarta prywatnych detektywów prowadzi własną działalność gospodarczą. Z tych, którzy nie są, około jedna czwarta pracy dla agencji detektywistycznych i służb bezpieczeństwa. Reszta to praca dla instytucji finansowych, firm windykacyjnych i innych firm. Wielu detektywów decyduje się skupić na konkretnej dziedzinie badań w oparciu o ich pochodzenie i szkolenie. Na przykład ktoś z wykształceniem w biznesie może zostać korporacyjnym śledczym. Detektyw posiadający doświadczenie w zakresie patentów i znaków towarowych może skupić się na kradzieży własności intelektualnej. Certyfikowany publiczny księgowy może specjalizować się w dochodzeniach finansowych.

Detektywi sklepów i hoteli

Wiele placówek handlu detalicznego wynajmuje środki zapobiegające stratom, aby zbadać i zapobiec kradzieży sklepowej. Mimo że stanowisko nie zawsze zawiera słowo „śledczy” lub „detektyw”, ci pracownicy zazwyczaj wykonują pracę dochodzeniową. Niektóre hotele i kasyna również zatrudniają detektywów, aby chronić gości i pomagać w śledztwach lub drobnych przestępstwach, które mają miejsce na terenie nieruchomości. W wielu przypadkach ci detektywi również podają się, jako strażnicy.