Echokardiografia – sposób na walkę z wadami i chorobami serca

Echokardiogram jest ultrasonograficznym urządzeniem do skanowania pracy serca. Czasami nazywany jest „echem” serca

Co to jest echokardiogram?

Echokardiogram jest ultrasonograficznym urządzeniem do skanowania pracy serca. Czasami nazywany jest „echem” serca. Ultrasonografia to technologia działająca w oparciu o dźwięk o wysokiej częstotliwości, którego nie słychać, ale może być emitowany i wykrywany przez specjalnie przystosowane do tego celu maszyny. Skanowanie może dać dokładne obrazowanie mięśnia sercowego, komór serca i struktur wewnątrz serca.

Dlaczego i kiedy wykonuje się echokardiogram?

Echokardiogram może być przeprowadzony z wielu różnych powodów. Badanie można przeprowadzić, aby sprawdzić, jak serce pracuje po zawale, lub np. zweryfikować czy zastawki funkcjonują poprawnie. Echokardiogram może również pomóc w dostrzeżeniu płynów, które mogą gromadzić się wokół serca.

Co dzieje się podczas testu?

Pacjent rozbiera się do pasa i kładzie na plecach. Na piersi umieszczona zostaje sonda. Na klatkę piersiową jest nakładany specjalny żel, dzięki któremu sonda płynnie przesuwa się po skórze. Sonda jest połączona przewodem z maszyną ultradźwiękową i monitorem. Impulsy ultradźwiękowe są wysyłane z sondy przez skórę do serca. Fale ultradźwiękowe następnie „odbijają się” od serca i różnych struktur w jego wnętrzu.

Ilość ultradźwięków, która odbija się od echa, zależy od gęstości tkanki, w którą dźwięk uderza. Dlatego też różne struktury wysyłają różne echa. Na przykład ultradźwięki przechodzą swobodnie przez ciecz, więc echo jest niewielkie w ukrwionych komorach serca. Ale już zastawki serca są gęstymi tkankami, więc ultradźwięki uderzające w nie będą wyraźnie widoczne na monitorze.

Echa są wykrywane przez sondę i wysyłane do maszyny echokardiograficznej. Są one wyświetlane jako obraz na monitorze. Obraz jest stale aktualizowany, dzięki czemu skanowanie może wskazywać ruch (na przykład pulsowanie mięśnia sercowego). Operator porusza sondę na powierzchni skóry w celu uzyskania widoku z różnych kątów. Niektóre nieprawidłowości widać dość wyraźnie – np. uszkodzone zastawki, pogrubiony mięsień sercowy, niektóre wrodzone wady serca itp.

Test jest bezbolesny, trwa około 15-30 minut i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.

Inne formy echokardiografii

Echokardiografia Dopplera

Za pomocą tej technologii można zmierzyć różnice w przepływie krwi w różnych częściach serca, na przykład nieprawidłowy przepływ krwi obok uszkodzonego zaworu. Można również ocenić, jak działają zawory serca. Przykładem aparatów przystosowanych do tego typu badania jest Vivid S5 i Vivid S6 od firmy GE Healthcare.

Echokardiogram naprężeń

Ten test jest wykonywany, aby zobaczyć, jak serce reaguje na „stres”, np. ćwiczenia fizyczne. W tym teście lekarz może wykonać echokardiogram, jak opisano powyżej, podczas lub wkrótce po wysiłku fizycznym. Alternatywnie, pacjent może otrzymać lek, który powoduje, że serce bije mocniej i szybciej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o echokardiogramach najnowszej generacji, bądź planujesz kupno takiego urządzenia, skontaktuj się z przedstawicielem firmy Medinco – autoryzowanego dystrybutora produktów GE Healthcare w Polsce.