płyty chodnikowe

Ekologiczna kostka brukowa

Nie da się zaprzeczyć, że na terenie ogrodów i innych podobnych przestrzeni bardzo często wykorzystywana jest kostka brukowa jako ten materiał, który świetnie sprawdzi się w praktyce, jest wytrzymały, nie będzie szczególnie drogi, a jego ułożenie nie stanowi dużego problemów.

Jednak obok bardzo popularnego materiału jakim jest kostka brukowa w swojej tradycyjnej formie coraz częściej mówi się również o poszukiwaniu materiałów, które mają charakter ekologiczny. Dlatego właśnie pojawiają się w ofercie firm produkujących kostkę brukową coraz częściej specjalnie przygotowane płyty chodnikowe, które mają być zgodne z naturą. Warto z takimi propozycjami się zapoznać i zwrócić na nie uwagę.

Czym charakteryzuje się ekologiczna kostka?

Ekologiczna kostka brukowa to stosunkowo nowy produkt, który w ostatnich latach budzi jednak coraz większe zainteresowanie. W dobie wszechogarniającej urbanizacji doprowadzamy do sytuacji, w której brakuje nam terenów zielonych, a to niesie za sobą między innymi ryzyko związane z problemem odprowadzania wody opadowej. Ekologiczna kostka w założeniu producentów ma stać się rozwiązaniem tego problemu. Kostka chodnikowa o takim charakterze zostaje stworzona w kształcie i formie umożliwiającym naturalne wsiąkanie wody w glebę. Dzięki temu woda opadowa zostaje odprowadzona w naturalny sposób i dlatego można mówić o produkcie ekologicznym. Tego typu kostka chodnikowa może przybrać formę klasycznej kostki brukowej, jednak przy jej ułożeniu zastosowane są przerwy zwane fugami, które pozwolą na odprowadzenie wody, bądź tez jest to forma większych płyt chodnikowych, w których znajdują się otwory umożliwiające odprowadzenie opadów.

Moda na ekologiczne rozwiązania

Niektórzy uważają, że tego typu płyty chodnikowe wyglądają gorzej, niż ładnie ułożona kostka brukowa. W rzeczywistości jest to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań, warto jednak podkreślić, że ekologiczne rozwiązania budzą duże zainteresowanie i coraz większe grono producentów ma w swojej ofercie ekologiczną kostkę. To znak, że ilość klientów zainteresowanych takim materiałem musi być duża i dlatego warto wprowadzać go do sprzedaży. Producenci starają się również cały czas mocno pracować nad estetyka tego typu rozwiązań.