Auto detailing

Elementy kosmetyki samochodowej

Samochód to nie tylko środek transportu, ale również swego rodzaju wizytówka oraz symbol naszego statusu. Dlatego z taką samą odpowiedzialnością powinniśmy dbać zarówno o jego stan techniczny, jak i wygląd. Nawet regularne odwiedzanie myjni oraz sprzątanie wnętrza nie sprawi jednak, że samochód będzie prezentował się idealnie. Jeśli zależy nam na zachowaniu świeżego wyglądu auta, powinniśmy skorzystać z usług autodetailingowych. Co wchodzi w ich zakres?

Czym jest auto detailing?

Auto detailing, nazywany również niekiedy kosmetyką samochodową, to wieloetapowy proces kompleksowego czyszczenia, konserwacji oraz renowacji samochodu, zarówno jego elementów zewnętrznych (karoserii, świateł, szyb etc.) oraz wnętrza. Auto detailing pozwala w znaczący sposób podnieść walory estetyczne auta, wydłużyć żywotność jego poszczególnych elementów i tym samym zapobiec ich częstym naprawom i wymianom.

– „Na skorzystanie z auto detailingu decydują się przede wszystkim klienci, dla których elegancki wygląd auta jest bardzo istotną kwestią – mówi przedstawiciel serwisu Ford Sławek, specjalizującego się między innymi w autodetailingu – Przykładowo mamy z taką sytuacją do czynienia, kiedy samochód klienta służy mu do budowania wizerunku profesjonalisty, jak to jest w sytuacji biznesmenów czy przedstawicieli handlowych. Sprawnie wykonany auto detailing pozwala w pewien sposób odmłodzić samochód, dlatego warto go przeprowadzić kiedy planujemy sprzedaż auta”.

Co składa się na autodetailing?

W ramach autodetailingu wykonywanych jest wiele czynności czyszczących, konserwujących i regenerujących. Podstawą jest oczywiście dokładne mycie karoserii oraz zewnętrznych elementów wyposażenia, takich jak światła, felgi czy zderzaki. Po czyszczeniu samochód jest dokładnie polerowany, a następnie konserwowany przy pomocy odpowiednio dobranych wosków. Podobnie porządkowane jest wnętrze samochodu – elementy deski rozdzielczej oraz szyby od strony wewnętrznej są skrupulatnie myte, tapicerka poddawana jest praniu. Do tych zabiegów również stosowane są odpowiednie preparaty – do obić z tkaniny używa się innych preparatów, niż do tapicerki skórzanej.

Renowacja lakieru

Poza czyszczeniem, auto detaitling umożliwia przywrócenie lakieru samochodowego do stanu fabrycznego. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów oraz urządzeń, a także wiedzy i doświadczeniu, pracownicy zakładów specjalizujących się w kosmetyce samochodowej są w stanie usunąć nawet bardzo widoczne ślady zarysowań. Kolejnym etapem prac w profesjonalnym auto detailingu jest również pokrycie lakieru oraz szyb i felg ceramiczną powłoką, która zabezpiecza te elementy przed późniejszymi zarysowaniami, a także wpływem szkodliwych czynników, takich jak promieniowanie UV, wilgoć, brud. Dzięki temu samochód dłużej zachowuje swój świeży wygląd.