Elewacja starego domu – jak nadać jej nowoczesny wygląd?

Starszy dom może wyglądać nowocześnie. Aby nadać mu atrakcyjny wygląd, warto przede wszystkim pomyśleć o odnowieniu jego elewacji. Jakie materiały wybrać? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Nowa elewacja starego domu – jak ją wykonać?

Odnowienie elewacji domu jednorodzinnego, który został wybudowany przed laty, warto połączyć z jego termoizolacją, gdy nie została ona jeszcze wykonana. Docieplenie ścian zapobiega wychłodzeniu budynku i zmniejsza koszty związane z jego ogrzewaniem.

Wraz z termomodernizacją można również odnowić elewację domu, nadając mu całkowicie nowy, współczesny wygląd.

W przypadku kompleksowych prac koszt termoizolacji oraz cena wykonania elewacji będą wyższe, jednak stanowią one inwestycję, która zwróci się w przyszłości. Przed rozpoczęciem prac odnowy elewacji zalecamy wykonanie wizualizacja elewacji.

Odnowienie elewacji – jakie materiały wybrać?

Aby nowa elewacja starego domu prezentowała się atrakcyjnie, warto wziąć pod uwagę różne pomysły na jej wykończenie.

Aktualnie bardzo popularne są elewacje w kolorze białym i jasnoszarym, które wykończone są dekoracyjnymi elementami z naturalnego drewna albo jego imitacji lub okładzinami z kamienia. Materiały w tych kolorach pasują do dachów w praktycznie każdym kolorze – czerwonym, brązowym, szarym.

Ile kosztuje wykończenie elewacji starego domu?

Koszty związane z wykonaniem nowej elewacji starego domu zależą od zakresu prac, wybranych materiałów oraz od powierzchni ścian.

Aktualnie koszt tynkowania elewacji wynosi około 100-150 złotych za metr kwadratowy razem z robocizną. Docieplenie domu z użyciem styropianu to koszt około 160-180 złotych za metr kwadratowy. W przypadku wełny mineralnej jest o wydatek powyżej 200 złotych za metr kwadratowy.

Kompleksowa termomodernizacja ścian z dociepleniem styropianem będzie kosztowała około 30-60 tysięcy złotych.