Autokomis LUX

Fakty i mity na temat kupna auta w komisie

Kupno używanego samochodu w Polsce często jest loterią. Do wyboru mamy prywatnych właścicieli, handlarzy, a także komisy. Przyjrzyjmy się bliżej tej ostatniej opcji. Wokół komisów samochodowych narosło wiele mitów, jednak obecnie mało który ma potwierdzenie w rzeczywistości. Jak faktycznie działają komisy? Jakie twierdzenia na ich temat można włożyć między bajki?

Mity na temat kupowania samochodu w komisie

Wiele osób unika komisów samochodowych jak ognia i kieruje się do sprzedawców prywatnych. Na marginesie: wielu z nich to tak naprawdę handlarze, którzy udają właścicieli aut, aby podnieść swoją wiarygodność. Skąd ta niechęć do komisów? Po części wynika ona z pokutującego do dziś przekonania, że komis przyjmie wszystko, o ile cena będzie odpowiednio niska, a następnie po powierzchownych przygotowaniach sprzeda wadliwe auto w cenie nieadekwatnej do stanu technicznego.

To przekonanie nie ma dziś racji bytu i wywodzi się z czasów, gdy kapitalizm i zachodnie samochody dopiero wkraczały do postsocjalistycznej Polski. Obecnie komisów jest tak dużo, że muszą one konkurować jakością. Trend ten napędza też powszechny dostęp do informacji i fakt, że użytkownicy mogą w kilka minut podzielić się opinią o komisie w Internecie. Rozsądny właściciel komisu wie, że sprzedawanie wadliwych aut mu się po prostu nie opłaca.

Kolejny mit mówi, że w komisie kupujemy w ciemno, a sprzedawca zataja informacje o stanie pojazdu. W tej chwili komisy przykładają dużą wagę do weryfikacji pochodzenia aut oraz ich kondycji. Żaden szanujący się komis nie odmówi sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej czy użycia miernika grubości lakieru. Co więcej, dzięki starannej selekcji w komisach nie brakuje aut z pełną dokumentacją serwisową. Prostym sposobem na zweryfikowanie uczciwości komisu samochodowego jest poproszenie o jak najwięcej informacji. Na szczęście solidnych komisów z przejrzystymi zasadami przybywa. Do takich zalicza się Autokomis LUX w Rudzie Śląskiej.

Kupno samochodu w komisie – jak to jest naprawdę?

Jak wspomnieliśmy, obecnie dobre komisy odrzucają wiele aut, a decydują się oferować tylko te, co do których pochodzenia, historii i stanu nie ma wątpliwości. Szanujący się komis samochodowy sprzedaje wyłącznie sprawne technicznie pojazdy, które nie stwarzają bezpieczeństwa dla kierowcy ani innych użytkowników dróg. Współpracuje też stale z mechanikami, aby usuwać usterki.

Wiele komisów obejmuje swoje samochody gwarancją, co świadczy o całkowitej pewności tego, że wozy są w dobrej kondycji i nie wymagają wielkich nakładów finansowych od nabywcy. Można wsiadać i jechać!