Generator haseł

Internet to nasza codzienność, to już jest taki obszar naszego życia, że w połączeniu ze smartfonami i telefonami komórkowymi nierzadko trudno jest zdefiniować co w naszym życiu jest rzeczywiste, co natomiast wirtualne. Internet to korzyści zwłaszcza w aspekcie komunikacji międzyludzkiej i usprawnieniu funkcjonowania instytucji; internet to także niewyobrażalne zagrożenia, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Przemoc internetowa

Od lat pojęcie przemocy przestało nam się kojarzyć wyłącznie z przemocą fizyczną, ale w nie mniejszym stopniu ze znęcaniem się psychicznym. Okazało się, że to właśnie internet stał się świetnym narzędziem również do szantażu i do przesyłania nieprzyjemnych informacji internauci. Stąd też pojęcie „hejtu”, czyli agresji internetowej, przede wszystkim w formie komentarzy. Niejeden młody człowiek za przyczyną internetowych agresorów dokonało na sobie aktu autodestrukcji.

W kategorii przemocy internetowej mieszczą się oczywiście dewianci seksualni, zwłaszcza pedofile, którzy podszywają się ba przykład pod atrakcyjnych kolegów lub koleżanki i zwabiają młodych ludzi.

Oszustwa internetowe

Do najpopularniejszych należy sprzedaż nieistniejących towarów albo propozycja umieszczenia danych swojej firmy w księdze adresowej za horrendalne pieniądze.

Bardzo trudnymi okazały się oszustwa portali udostępniających konkretne pliki, choćby dokumenty biurowe niby za darmo. Tyle że wielu korzystających z tej „usługi” na ogół nie wczytywalło się w zakamuflowane i zapisane mikroskopijnym drukiem dopiski, że po paru dniach (jeśli się nie napisze na przykład informacji zwrotnej) trzeba słono płacić. Jeden z takich portali przed dwoma laty został ukarany przez NSA, ale i tak jego właściciele zdążyli się mocno obłowić.

Jak temu zapobiec?

Niektóre środki przeciwko przemocy i oszustwom internetowym są tak naprawdę bardzo skuteczne, o ile będziemy je stosowali systematycznie, wręcz już na zasadzie odruchu bezwarunkowego. Wystarczy nie otwierać podejrzanej poczty, zwłaszcza bez wpisanego tematu. Sygnować podejrzane maile tak, by twoja skrzynka je automatycznie odrzucała.

Aby profesjonalnie zabezpieczyć swoje hasła komputerowe, możemy zdecydować się na użycie takiego narzędzia jak generator haseł. Zwykle taka aplikacja tworzy hasła z wielu znaków i niełatwe do zapamiętania, ale to się zdecydowanie opłaci.

Przy zakupach korzystać tylko z usług znanych i sprawdzonych sklepów internetowych, nie łapać pochopnie tak zwanych okazji. Uczulić dzieci na punkcie podejrzanych znajomości i, niestety, mieć minimum kontroli nad ich aparaturą elektroniczną.