granie na komputerze

Czy granie na komputerze rzeczywiście niszczy wzrok?

Przyglądamy się wpływowi gier na nasze zdolności wzrokowe.

Niemal każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu o tym, że gry strategiczne online wojenne niekorzystnie wpływają na wzrok. Rodzice często straszą w ten sposób swoje dzieci, chcąc zniechęcić je do spędzania czasu przed ekranem. Czy teoria ta jest prawdziwa? Jak gry oddziałują na oczy człowieka?

Czy komputer szkodzi oczom?

Już kilkanaście lat temu lekarze ostrzegali, że gry komputerowe mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, w tym także dla zmysłu wzroku. Na pewno długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera czy telewizora, zwłaszcza przy bliskiej odległości, prowadzi do szybkiego zmęczenia oczu. Mięśnie gałki mogą ulegać w takich momentach wiotczeniu, czego efektem są nieprawidłowości związane z akomodacją (czyli nastawieniem) oka i osłabienie wzroku.

Kolejna sprawa wiąże się z długim skupianiem wzroku na grze, przez co znacznie rzadziej dochodzi do mrugania. Skutkuje to brakiem nawilżania rogówki za pomocą wydzieliny łzowej. Zespół suchego oka to jeden z problemów osób, które często spędzają czas przed komputerem. Może to objawiać się również zaczerwienieniem, pieczeniem, bólem, swędzeniem czy obrzękiem. Oczy stają się także bardziej narażone na wszelkie infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Gry komputerowe a poprawa wzroku

Badania nad szkodliwością spędzania czasu przed komputerem wciąż trwają. Niektóre z nich wykazały, że gry niekoniecznie mają tylko niekorzystny wpływ na wzrok człowieka. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy jednego z nowojorskich uniwersytetów. Odkryli oni, że taka forma rozrywki wymaga od człowieka wiele uwagi i spostrzegawczości, co może przełożyć się na wyostrzenie wzroku. Badania pokazały bowiem, że przy słabszym świetle widzenie poprawia się niekiedy aż o 58 procent.

Trzeba przyznać, że to dość zaskakujący wynik eksperymentu, zwłaszcza że do tej pory sądzono, iż komputer może prowadzić jedynie do krótkowzroczności. Naukowcy podkreślają jednak, że wyniki ich badań dotyczą popularnych gier akcji i tzw. strzelanek, w których często coś się zmienia na ekranie. Inne opcje, jak np. wolne gry strategiczne, które nie wymagają aż tak dużego skupienia wzroku, nie dały aż tak pozytywnych rezultatów.

Oczywiście – pomimo przedstawionych badań – zawsze należy pamiętać o tym, aby unikać wielogodzinnego patrzenia w monitor. Gry komputerowe to ciekawa rozrywka, jednak trzeba zachować umiar i rozsądek. Konieczne jest racjonalne wyznaczanie czasu na taką aktywność i robienie podczas jej trwania regularnych przerw. Warto zadbać też o dobry monitor, prawidłowe oświetlenie, odpowiednią odległość od ekranu oraz okulary wyposażone w specjalną powłokę antyrefleksyjną.