szczoteczka do zębów

Higiena jamy ustnej – w jakie akcesoria należy się zaopatrzyć?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że podstawą zdrowia naszych zębów jest codzienna higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie to jednak nie wszystko. O co zatem powinniśmy zadbać, by skutecznie uchronić się przed takimi problemami jak kamień czy próchnica?

Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa!

O szczoteczkach możemy przeczytać obecnie bardzo wiele. Szczególnie głośno zrobiło się na temat tych, które stopniowo wypierają tradycyjne modele. Największym hitem ostatnich sezonów i zdecydowanie najskuteczniejszą z dostępnych na rynku alternatyw jest soniczna szczoteczka do zębów. Jej działanie opiera się na imitującym naturalne ruchy mechanizmie wymiatająco-pulsacyjnym, który nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia i przebarwienia z zębów oraz resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, ale jest przy tym także delikatny dla dziąseł. Nie można niestety powiedzieć tego o wszystkich szczoteczkach elektrycznych. Wybierając tę właściwą, należy kierować się przede wszystkim rodzajem włosia – stawiajmy na miękkie, które nie uszkodzi naszego szkliwa. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do najnowszych rozwiązań i dobrze służy nam tradycyjna szczoteczka do zębów, oczywiście możemy przy niej pozostać. Wymaga to jednak znacznie dłuższego i dokładniejszego szczotkowania, ponieważ jej skuteczność może być nawet sześciokrotnie niższa!

Inne akcesoria do higieny jamy ustnej

Wielu z nas wydaje się, że właściwie dobrana szczoteczka do zębów wystarczy, by uchronić się przed próchnicą czy kamieniem. Stomatolodzy są jednak zupełnie innego zdania – warto zadbać także o inne akcesoria. Podstawowym z nich jest nić dentystyczna, która doskonale sprawdzi się w roli narzędzia docierającego tam, gdzie nie potrafi zwykła szczoteczka. Podobnie jak flosser, skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe, chroniąc nas przed powstawaniem kamienia. Inne ciekawe rozwiązanie stanowi irygator, czyli urządzenie generujące strumień wody lub płukanki do jamy ustnej pod odpowiednim ciśnieniem, służący nie tylko do czyszczenia niedostępnych miejsc, ale także do masażu dziąseł. Szczególnie polecany jest osobom noszącym protezę lub aparat ortodontyczny, a także chorującym na zapalenie przyzębia. Uzupełnienie dla wymienionych powyżej akcesoriów może stanowić także w szczoteczko-skrobaczka do języka. Zawsze warto zaopatrzyć się dodatkowo w specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej, który pomoże nam wyeliminować znacznie więcej bakterii niż zwykła szczoteczka do zębów. Pamiętajmy jednak, że to wszystko stanowi jedynie dodatek do szczotkowania i w żadnym wypadku nie jest w stanie go zastąpić.