leczeniu protetycznym

Higiena jamy ustnej po leczeniu protetycznym

Higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie. Właściwie utrzymana pozwala na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Tyczy się to zarówno właścicieli w pełni naturalnego uzębienia, jak i tych, którzy posiadają różnego typu uzupełnienia protetyczne. Co istotne – higiena jamy ustnej po leczeniu protetycznym wymaga dodatkowych działań, o których niestety jeszcze często zapominamy.

Higiena jamy ustnej w przypadku uzupełnień protetycznych stałych

Pośród możliwych obecnie rozwiązań protetycznych stałych wyróżniamy korony, licówki oraz nowoczesne uzupełnienia typu inlay i onlay, stosowane w leczeniu protetycznym uszkodzonych zębów. Poza tym są jeszcze mosty, wykorzystywane w przypadku braków w uzębieniu.

Higienie jamy ustnej, w której znajdują się wyżej wymienione uzupełnienia protetyczne, z sprzyjają profesjonalne konstrukcje koron i mostów z odbudowanymi punktami stycznymi międzyzębowymi. Posiadanie tak wykonanych uzupełnień gwarantuje ochronę przed zaleganiem resztek spożywanych pokarmów w przestrzeniach międzyzębowych. Jak to działa w praktyce? Otóż bakterie gromadzą się w tych punktach, a pacjent ma możliwość skutecznego ich usunięcia. Powinien zaś to robić po każdym posiłku oraz przed snem.

Dodatkowo do utrzymania prawidłowej higieny po leczeniu protetycznym konieczne będą specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz tej pod mostami. Z pewnością niezwykle pomocne będą również specjalne irygatory i nitki dentystyczne. Wszystkie te produkty bez problemu można kupić w ogólnodostępnych sklepach z artykułami do higieny jamy ustnej. Najwygodniej zaś nabyć je w Internecie, tam zakupy są możliwe o każdej porze dnia bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko dostęp do sieci oraz komputer.

Higiena jamy ustnej po leczeniu protetycznym – uzupełnienia ruchome

Pośród uzupełnień ruchomych zaś wyróżnić możemy protezy całkowite oraz częściowe. W zależności od potrzeby stosowane są w przypadkach kilku ubytków bądź całkowitego braku uzębienia.

Jak tłumaczy specjalista, nasz rozmówca z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie: „W przypadku tego typu uzupełnień higiena po leczeniu protetycznym wygląda nieco inaczej. Protezy ruchome, bez względu na to czy są one całkowite czy częściowe, powinny być przez pacjenta wyjmowane na noc. Po wyjęciu zaś poddawane dokładnemu czyszczeniu, mającemu na celu usunięcie resztek pokarmów oraz tworzącego się osadu. Do przeprowadzenia tego zabiegu wystarczy szczoteczka i woda z kranu. Po oczyszczeniu protezy należy ją odkazić przy zastosowaniu specjalnych tabletek dezynfekujących. Tę czynność, w miarę możliwości warto powtórzyć w ciągu dnia. Z pewnością zaś konieczne jest odkażanie protezy minimum raz w ciągu doby”.

Dlaczego to jest takie ważne?

„Nieczyszczona proteza ruchoma łatwo staje się źródłem stanów zapalnych dziąseł czy próchnicy w zębach naturalnych, bezpośrednio do niej przylegających” – wyjaśnia nasz rozmówca.

Aby zatem uniknąć powstawania chorób oraz nieprzyjemnych dolegliwości po leczeniu protetycznym należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Przeprowadzając odpowiednie zabiegi, możemy mieć pewność, że nasz uśmiech pozostanie na długo zdrowy i piękny.