wymiany walut

Historia kantorów w Polsce

Pierwsze kantory powstały w Polsce po 1989 roku, choć już wcześniej w naszym kraju kwitł rynek walutowy. Jednak przez wiele lat była to działalność przestępcza – nie zniechęcało to jednak nikogo, ponieważ był to niezwykle dochodowy biznes. Od cinkciarzy, po bony walutowe, aż po pierwsze kantory stacjonarne i pojawienie się kantorów internetowych – historia kantorów w Polsce jest niezwykle ciekawa.

Krótką historię rynku wymiany walut w Polsce przedstawi właściciel kantoru Cent we Wrocławiu.

Lata 50. i 60.

Tuż po wojnie, gdy Polska podnosiła się ze zniszczeń, handel walutami był nielegalny. Można było posiadać obcą walutę, nie można było jej jednak sprzedawać – tym zajmował się wyłącznie Bank PKO. Obrót dewizami stał się więc dochodowym biznesem. Pojawili się ludzie, zwani cinkciarzami, którzy handlowali zakazanymi walutami przede wszystkim w okolicy banków. Większe transakcje, ze względu na niebezpieczeństwo przyłapania, nie odbywały się na ulicy.

Powstały specjalne oddziały milicji, zwane dewizowymi, które miały za zadanie ukrócić nielegalny handel walutami. Jednak nawet skuteczne złapanie cinkciarza nie powodowało zmniejszenia obrotu – na jego miejscu pojawiali się kolejni, skuszeni wysokimi zarobkami, które gwarantował handel dewizowy.

Lata 70.

Kolejnym etapem są lata 70., kiedy Polacy uzyskali możliwość wyjeżdżania za granicę. Mogli wówczas zaopatrzyć się w obce waluty, jednak po powrocie wszystkie niewykorzystane środki należało zwrócić. Możliwości były dwie – sprzedaż obcych pieniędzy do banku lub wymiana na bony walutowe, które w krajach republik socjalistycznych zastępowały waluty. Za ich pomocą można było dokonywać zakupów na przykład w sklepach Pewex. Zakup obcej waluty był jednak dostępny wyłącznie dla osób posiadających paszporty.

Lata 90.

Po 1989 roku wprowadzono możliwość założenia działalności gospodarczej zajmującej się obrotem walutami. Kantory zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu – pojawiały się najczęściej na przejściach granicznych, lotniskach lub bazarach. Uregulowanie rynku wymiany walut niosło ze sobą korzyść dla klientów korzystających z tego typu usług – ustawa dewizowa określała warunki, na których mógł działać kantor.

Rok 2011

W roku 2011 nastąpił zwrot w działalności kantorów, ponieważ powstały pierwsze kantory internetowe. Ich popularność wzrosła dzięki ustawie antyspreadowej. Były również odpowiedzią na zmieniające się czasy, ponieważ duża część handlu, także walutowego, przeniosła się do internetu.

W ten właśnie sposób historia kantorów w Polsce przeszła od cinkciarzy stojących na ulicy, po nowoczesne rozwiązania umożliwiające wymianę walut bez wychodzenia z domu.