Volkswagen

Historia marki Volkswagen – o tym warto wiedzieć

Marka Volkswagen znana jest na całym świecie i cieszy się ogromną popularności. Celem firmy było tworzenie samochodów dostępnych dla mas, cechujących się dobrą jakością oraz ceną. Dzięki temu udało się odnieść spektakularny sukces. Jak wyglądała droga rozwoju marki Volkswagen? Jakie tajemnice kryją się za ich popularnością?

Garbus – samochód dla ludu

Niemal każdy kojarzy charakterystyczny kształt VW Garbusa, który był produkowany przez ponad 50 lat. Początki jego historii sięgają czasów przedwojennych. Niemieckie władze chciały stworzenia samochodu dla ludu, który będzie jednocześnie dobry i tani. Prace nad prototypem rozpoczęły się na początku lat 30, a przygotowanie projektu zostało powierzone Ferdynandowi Porsche. Z pewnością duży wpływ na rozwój wydarzeń miało zaangażowanie się samego Adolfa Hittlera, który chciał samochodu, który pomieści 5 osób, będzie osiągał prędkość 100 km/h oraz nie będzie droższy niż 1000 marek. W ciągu kilku lat powstały pierwsze prototypy. Ostateczny model Type60 został zaakceptowany przez rząd niemiecki w 1937 roku. I tu pojawiają się kolejne kontrowersje, ponieważ model ten został oparty na czeskim projekcie Tatra V570. W 1938 roku powstała pierwsza fabryka samochodów Volkswagen Kdf Wagen a oficjalna produkcja aut rozpoczęła się w 1941 roku.

Ekspansja Volkswagena w latach powojennych

Choć po wojnie sytuacja kraju nie była łatwa, nie zaprzestano jednak produkcji samochodów. Zmieniono za to nazwę firmy na Volkswagen, a także nazwa miasta, w której znajdowała się fabryka. W 1945 roku powstało 2000 aut, już rok później zaś było ich aż 10000. Te dość tanie, ale dobrej jakości samochody rodzinne zaczęły się cieszyć ogromnym powodzeniem nie tylko w Niemczech. Volkswagen Garbus był produkowany do 2003 roku, a w tym czasie powstało aż 21 milionów jego egzemplarzy, produkowanych w fabrykach na całym świecie.

W latach 50 marka Volkswagen wprowadza nowy model samochodu, który również stanie się kultowy Volkswagen Transporter. Duża pojemność oraz ciekawy kształt przyniósł mu ogromną sławę, dzięki czemu jest on produkowany do dziś, oczywiście w nowoczesnej formie i technologii.

Hity Volkswagena z lat 70

W latach 70 przyszła pora na poszerzenie oferty marki Volkswagen. W tym czasie na rynek wprowadzono dwa kolejne modele samochodów Volkswagen Passat w 1973 roku, a zaraz po nim w 1974 Volkswagen Golf. Oba modele jak ich poprzednicy zdobyły wielką popularność i cieszyły się ogromnym popytem.

Wraz ze wzrostem sprzedaży Volkswagen dokonuje ekspansji i wykupuje kolejnych producentów, w tym Audi, hiszpańskiego Seata, a w latach dziewięćdziesiąt przejmują czeską Skodę. Dzięki odpowiednim inwestycjom i marketingowi Audi i Skoda zostają z czasem popularnymi markami, chętnie kupowanych aut. Samochody marki Audi są dziś modelami klasy premium dorównującymi producentom BMW, czy Mercedes.

Na tym jednak firma nie zaprzestała. W kolejnych latach dokonali licznych inwestycji i przejęli między innymi: Automobili Lamborghini S.p.A, Bentley Motors Ltd, wraz z marką Bentley, czy Bugatti Automobiles S.A.S.

Oficjalne przedstawicielstwo marki Volkswagen rozpoczęło swoje działania na terenie Polski w 1991 roku. Dziś samochody Volkswagen są jednymi z najchętniej wybieranymi przez Polaków, a ich ofertę można znaleźć na https://centrumwroclaw.pl/vw/.

Nowoczesne auta kultowej marki

Rozwój technologii i nowe kierunki produkcji przyniosły po 2000 roku falę nowych modeli. Dostosowanych do wymogów nowoczesnego świata i ludzi, którzy chcą więcej udogodnień, ciekawszego designu oraz większego bezpieczeństwa.

Kultowe już modele, takie jak Volkswagen Passat oraz Golf, zostają zmienione, unowocześnione i dopasowane do nowych potrzeb klientów. W 2002 roku pojawia się pierwszy SUV tej marki Volkswagen Touareq, a rok później kompaktowy van Touran. W następnych latach do sprzedaży trafiają Volkswagen up!, Arteon, T-Roc oraz T-Cross, a także w pełni elektryczne modele ID.3, a następnie ID.4.

Wszystkie modele mogą być wyposażone w nowoczesne technologie takie jak:

  • Asystent zmiany pasa ruchu Side Assist
  • Asystent utrzymania pasa ruchu Lane Assist
  • Asystent jazdy w korkach
  • Aktywny tempomat ACC
  • System obserwacji otoczenia Area View
  • Asystent wyjazdu z miejsca parkingowego
  • Proaktywny system ochrony pasażerów PreCrash

To tylko część rozwiązań, które poprawiają jakość i bezpieczeństwo jazdy.

Popularność modeli Volkswagen jest ogromna ze względu na wysoką jakość wykonania, prostą i elegancką formę, oraz dbałość o detale. Dzięki czemu samochody nie tracą tak na wartości wraz z upływem czasu i chętnie są kupowane również modele używane.