Hybrydy BMW

Marka BMW przez lata kojarzona była z samochodami, w których ekologia miała raczej marginalne znaczenie. Samochody bawarskiego producenta reprezentowały zawsze najwyższą jakość i luksus charakterystyczne dla klasy premium, w której najważniejszą rolę odgrywały jednak osiągi silnika, mające z ekologią niewiele wspólnego. Pojawienie się w ofercie koncernu aut hybrydowych było więc dla miłośników marki dużym zaskoczeniem. Warto je jednak poznać bliżej, ponieważ są to modele, w których innowacyjne rozwiązania pozwoliły stworzyć przyjazne środowisku i ekonomiczne auta, w których wciąż można cieszyć się z dynamicznej jazdy.

BMW i3 – miejski hatchback o zadziwiającej dynamice

BMW i3 to niewielkie trzydrzwiowe auto z napędem elektrycznym, które już na pierwszy rzut oka zachwyca swoim futurystycznym wyglądem. Ten z założenia miejski samochód wykonano m.in z lekkiego, ale i bardzo wytrzymałego włókna węglowego, dzięki czemu samochód ma mniejszą masę i jest zwinniejszy. Dynamika BMW i3 jest chyba największym zaskoczeniem dla osób z rezerwą podchodzących do silników elektrycznych. Delikatne naciśnięcie pedału powoduje bowiem, że to niepozorne autko przyśpiesza do 100 km/h w zaledwie 7,3 sekundy i co więcej, robi to całkowicie bezgłośnie i bez emisji szkodliwych spalin. Typowy dla elektrycznych aut problem z zasięgiem rozwiązano poprzez wyposażenie części modeli i3 w 2-cylindrowy silnik benzynowy Range Extender, który napędzając generator, utrzymuje stały poziom naładowania akumulatora i pozwala jechać na silniku elektrycznym nawet 330 km bez ładowania.

BMW i8 – sportowa hybryda o elektryzującym wyglądzie

Ta hybryda BMW robi ogromne wrażenie swoim ultranowoczesnym i sportowym wyglądem, w której dużą rolę odgrywają opływowe i aerodynamiczne kształty, wpływające na osiągi auta. Dynamiczną jazdę ułatwia lekka, karbonowa konstrukcja, a także innowacyjne połączenie silnika elektrycznego ze spalinowym. Choć wielbicielom charakterystycznego dźwięku tradycyjnych sportowych aut może nieco przeszkadzać niemal bezgłośna jazda i8, to z pewnością nie rozczarują pozostałe parametry świadczące o tym, że mamy do czynienia z autem sportowym. Na system hybrydowy plug-in składa się tutaj silnik elektryczny o mocy 131 KM napędzający oś przednią oraz 3-cylindrowym silnik benzynowy BMW TwinPower Turbo o mocy 231 KM i pojemności 1,5 l, który napędza oś tylną. Praca obu silników zapewnia przyśpieszenie od 0 do 100 km w 4,4 s przy zużyciu paliwa 2,1 l/ 100 km oraz maksymalny zasięg do 440 km.

Najnowsze hybrydy BMW

Idąc z duchem czasów i aktualnej mody na hybrydy BMW postanowiło uzupełnić gamę swoich ekologicznych aut. Należą do nich BMW 330e iPerformance , BMW 530e Plug-in Hybrid, limuzyna BMW 740e Plug-in Hybrid, SUV BMW X5 xDrive40e iPerformance, a także BMW 225xe iPerformance Active Tourer. Ceny tych ekologicznych modeli nie odbiegają w dużym stopniu od ich „normalnych” odpowiedników, więc biorąc pod uwagę ich niezwykle niskie spalanie paliwa, a także dość duży zasięg i rewelacyjne osiągi silników, ich zakup wydaje się bardzo opłacalny. Warto pamiętać, że najprawdopodobniej za kilka lat auta przyjazne środowisku naturalnemu staną się standardem, dlatego już dzisiaj można się śmiało zacząć z nimi oswajać.